Sledovat Sony Česká republika

CELKOVÍ VÍTĚZOVÉ 2020 VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ PROFESIONÁLNÍ, OTEVŘENÉ A STUDENTSKÉ SOUTĚŽE A SOUTĚŽE PRO MLADÉ FOTOGRAFY

Tisková zpráva   •   Čvn 09, 2020 11:48 CEST

Vyhlášena byla také jména vítězů deseti kategorií profesionální soutěže, stejně jako druhá a třetí místa. Dále byla uveřejněna také jména vítězů otevřené a studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy.

Seeds of Resistance je soubor děl, který přiřazuje fotografie krajin a teritorií ohrožených těžbou a zemědělstvím k portrétům aktivistů, kteří za jejich záchranu bojují. V roce 2017 bylo zavražděno minimálně 207 vůdčích osobností a ochránců životního prostředí při ochraně svých komunit před projekty, které jejich teritoria ohrožují. Podle zprávy organizace Global Witness z roku 2018 se většina z těchto případů stala v Brazílii, kde bylo zaznamenáno 57 vražd. 80 % z nich bylo spácháno na lidech, kteří bránili amazonský prales.

Albarengova série zkoumá pouto mezi ochránci a jejich zemí – posvátnou půdu, v níž spočívají stovky generací jejich předků. Na fotografiích jsou hlavní postavy těchto příběhů zachyceny z ptačí perspektivy, jako kdyby pokládali životy za své území.

Mike Trow, předseda poroty profesionální soutěže pro rok 2020, prohlásil: „Letošní vítěz vzešel z kategorie kreativní fotografie a jeho dílo představuje výjimečný soubor snímků, který je jedinečným vizuálním dokumentem o tom, jak jde odlesňování v ruku v ruce s ničením komunit a lidí. Letošní proces výběru byl náročný – do soutěže bylo přihlášeno velké množství výjimečných příběhů a souborů fotografií, které mohly získat celkový titul, ale soubor Seeds of Resistance skutečně vynikal. Pablo je z Uruguaye a tento projekt je pro něj jako pro fotografa hluboce osobní. Úsilí, které vynaložil, aby tuto sérii vymyslel, vytvořil a nafotil je v každém směru obdivuhodné.“

Albarenga ke svému vítězství poznamenal: „V tomto důležitém ocenění spatřuji dvě vítězství: Prvním je příležitost vyprávět příběhy původních komunit Amazonie tím, že vyzdvihnu lidi, kteří stále ještě bojují nejen za svou budoucnost, ale za budoucnost nás všech. Musíme se dívat nejen na stromy, kyslík a „neobjevené“ druhy našeho deštného pralesa. Druhým vítězstvím je, že se titul fotografa roku dostává do Latinské Ameriky, kontinentu, o němž se v minulosti vyprávělo pohledem cizinců. Doufám, že mnoho dalších fotografů z našeho regionu bude i nadále přispívat svými hlasy a posílí tak úžasnou komunitu vypravěčů příběhů Latinské Ameriky.

VÍTĚZOVÉ PROFESIONÁLNÍ KATEGORIE

Vítězové profesionální soutěže byli vybráni porotou složenou z odborníků za výjimečný soubor pěti až deseti snímků na nejrůznější témata – od osobních témat a pozorování po titulní zprávy nebo málo známé, ale zásadní otázky. Vítězi letošního ročníku se stávají:

ARCHITEKTURA

VÍTĚZ: Sandra Herber (Kanada) za sérii Ice Fishing Huts, Lake Winnipeg

Finalisté: 2. místo Jonathan Walland (VB); 3. místo José De Rocco (Argentina)

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE

VÍTĚZ: Pablo Albarenga (Uruguay) za sérii Seeds of Resistance

Finalisté: 2. místo Dione Roach (Itálie); 3. místo Luke Watson (VB)

OBJEV

VÍTĚZ: Maria Kokunova (Rusko) za sérii The Cave

Finalisté: 2. místo Hashem Shakeri (Íránská islámská republika); 3. místo Hugh Kinsella Cunningham (VB)

DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAFIE

VÍTĚZ: Chung Ming Ko (Hongkong) za sérii Wounds of Hong Kong

Finalisté: 2. místo Didier Bizet (Francie); 3. místo Youqiong Zhang (pevninská Čína)

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

VÍTĚZ: Robin Hinsch (Německo) za sérii Wahala

Finalisté: 2. místo Álvaro Laiz (Španělsko); 3. místo Luca Locatelli (Itálie)

KRAJINA

VÍTĚZ: Ronny Behnert (Německo) za sérii Torii

Finalisté: 2. místo Florian Ruiz (Francie); 3. místo Chang Kyun Kim (Jižní Korea)

SVĚT PŘÍRODY & DIVOKÁ ZVÍŘATA:

VÍTĚZ: Brent Stirton (Jižní Afrika) za sérii Pangolins in Crisis

Finalisté: 2. místo Masahiro Hiroike (Japonsko); 3. místo Adalbert Mojrzisch (Německo)

PORTRÉT

VÍTĚZ: Cesar Dezfuli (Španělsko) za sérii Passengers

Finalisté: 2. místo Denis Rouvre (Francie); 3. místo Sasha Maslov (Ukrajina)

SPORT

VÍTĚZ: Ángel López Soto (Španělsko) za sérii Senegalese Wrestlers

Finalisté: 2. místo Lucas Barioulet (Francie); 3. místo Andrea Staccioli (Itálie)

ZÁTIŠÍ

VÍTĚZ: Alessandro Gandolfi (Itálie) za sérii Immortality, Inc.

Finalisté: 2. místo Elena Helfrecht (Německo); 3. místo Fangbin Chen (pevninská Čína)

Více se o letošních vítězných projektech a projektech, které se probojovali do finále, dozvíte v online galerii vítězů.

VÍTĚZ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Otevřená soutěž je oslavou síly jednotlivých snímků. Vítězové jsou vybíráni na základě schopnosti komunikovat pozoruhodný vizuální příběh v kombinaci s výjimečnou dokonalostí technického provedení. Tom Oldham (VB) byl vybrán z deseti vítězů jednotlivých kategorií otevřené soutěže a získal za snímek Black Francistitul nejlepší fotograf otevřené soutěže 2020 a společně s titulem také cenu v hodnotě 5 000 $.

Fotografie je černobílým portrétem Charlese Thompsona, frontmana skupiny Pixies (alias Black Francis), který původně vznikl pro časopis MOJO. Oldham ho požádal, aby vyjádřil svoji frustraci z focení, a Francis zareagoval dokonalým gestem vyjadřujícím vztek, když si zakryl rukama obličej. Výsledkem byla expresivní fotografie, která se stala titulním snímkem článku.

Oldham ke svému vítězství poznamenal: „Být za to vybrán je opravdu velkým komplimentem, protože ještě pořád nemůžu uvěřit, že jsem se dostal do užšího výběru společně s talenty světového formátu. Nikdy se mi ani nesnilo o tom, že bych se mohl v otevřené soutěži kamkoli dostat, protože standard soutěže je skutečně vysoký a bude mi nějakou dobu trvat, než mi dojde, že jsem cenu získal. Děkuji také časopisu Mojo za přihlášení, mému úžasnému týmu a samozřejmě Charlesovi za to, že mi takovýto moment nabídl. Jsem udiven a potěšen.“

STUDENT FOTOGRAFIE ROKU

Řecká studentka Ioanna Sakellarakiová získala titul student fotografie roku 2020 za svou sérii snímků Aeiforia. Reagovala jí na zadání tématu Udržitelnost nyní (Sustainability Now). Studenti měli na zadané téma vytvořit soubor děl, která souvisí s udržitelností životního prostředí. Ve své sérii snímků představuje Sakellarakiová noční fotografie solárních panelů, větrných turbín a bateriových systémů, které se používají na malém řeckém ostrově Tilos. Ten je prvním ostrovem ve Středomoří, který používá téměř výhradně energii z obnovitelných zdrojů.

Sakellarakiová reprezentuje Royal College of Art ve Velké Británii a získala pro svou školu fotovybavení od Sony za 30 000 €. Ke svému vítězství prohlásila: „Jsem poctěna, že mi byl udělen titul studenta fotografie roku 2020. Série snímků Aeiforia mi umožnila sdílet pozitivní příběh na téma udržitelnost. Na snímcích jsem zachytila krajinu a přechod do noční atmosféry řeckého ostrova Tilos. Doufám, že mi toto úctyhodné ocenění přinese možnost pracovat na mnoha dalších podobných zadáních. Jsem také vděčná za to, že The Royal College of Art získává výjimečné vybavení, které ji společnost Sony tak štědře nabídla, protože to pomůže ostatním studentům, aby mohli s jeho pomocí realizovat další projekty.“

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Hsien-Pang Hsieh(Tchaj-wan, 19 let) byl vybrán mezi vítězi sedmi kategorií a za svůj snímkem Hurry získal titul mladý fotograf roku 2020. Fotografie zachycuje pouličního umělce, který vypadá, jako kdyby někam spěchal, ale ve skutečnosti stojí na místě. Hsien-Pang se inspiroval svojí zkušeností, když jako student právě dorazil do Německa. Sám snímek vnímá jako komentář k intenzivnímu tempu života a připomínku ostatním, aby zpomalili.

VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII

Letošní ocenění za výjimečný přínos fotografii bylo uděleno tiskaři a nakladateli Gerhardu Steidlovi. Je to poprvé v dějinách soutěže, kdy byla cena za výjimečný přínos fotografii udělena někomu jinému než fotografovi. Steidlovo nakladatelství bylo založeno v roce 1968, v 1996 roce zahájilo Steidlovo nakladatelství svůj vlastní program vydávání fotoknih a během několika dalších let jej rozšířilo až do dnešní podoby – nejrozsáhlejší edice současné fotografie na světě. Jeho pozoruhodný katalog fotoknih obsahuje jména renomovaných fotografů, mezi nimiž jsou také Joel Sternfeld, Nan Goldin, Bruce Davidson, Robert Frank, Berenice Abbottová, Robert Adams, Henri Cartier-Bresson, Karl Lagerfeld a Juergen Teller, abychom zmínili aspoň některé z nich. Jeho publikace pokrývají celou historii fotografie – od raných mistrů po dnešní přední fotografy – a reprezentují celé široké spektrum fotografického výrazu – od umělecké a módní fotografie po dokumentární a streetovou.

Vítězní fotografové získají publicitu prostřednictvím všech online kanálů a platforem Světové fotografické organizace, na nichž bude zveřejněn speciální obsah včetně videí, prezentací a otázek a odpovědí naživo. Digitální výstava letošních vítězných projektů a snímků finalistů je k dispozici na stránkách.

V reakci na dění poslední doby spustila Světová fotografická organizace také stránky Stay Connected, které nabízejí různorodý program online iniciativ, aktivit a zdrojů. Jejich cílem je podpořit a inspirovat diváky i fotografy, kteří letos získali ocenění.

Scott Gray, zakladatel a výkonný ředitel Světové fotografické organizace, k letošním cenám uvedl: „Soutěž Sony World Photography Awards byla vytvořena, aby pomohla fotografům získat uznání, které si zaslouží, prostřednictvím výstavy, která představuje důležitou platformu, díky níž mohou sdílet svou práci s novým publikem. Kvůli současným omezením souvisejícím s celosvětovou pandemií jsme v letošním roce nemohli uspořádat výstavu. Přesto je i nadále naším cílem propagovat vítězné snímky a projekty a zajistit, aby soutěž pomáhala šířit povědomí o práci fotografů a zajistit jim uznání. Jsme nesmírně šťastni, že na tomto úkolu můžeme se Sony pracovat. Společnost Sony sdílí naši oddanost tomuto médiu i jednotlivým fotografům a společně budeme i nadále oslavovat jejich práci a propagovat fotografii jako umění.“

Všechny vítězné snímky a snímky z užšího výběru jsou k dispozici ke stažení a pro účely publikace na: www.worldphoto.org/press

VÍTĚZOVÉ A FOTOGRAFOVÉ Z UŽŠÍHO VÝBĚRU PROFESIONÁLNÍ SOUTĚŽE 2020

ARCHITEKTURA (ARCHITECTURE):Vítěz kategorie: Sandra Herber, Kanada

Druhé místo: Jonathan Walland, Velká Británie

Třetí místo: José De Rocco, Argentina

Užší výběr:

Swen Bernitz, Německo

Liang Chen, pevninská Čína

Jeoffrey Guillemard, Francie

Marcin Płonka, Polsko

Fyodor Savintsev, Rusko

Laurin Schmid, Německo

Alexander Tatarenko, Rusko

kreativní (CREATIVE):Celkový vítěz:Pablo Albarenga, Uruguay

Druhé místo: Dione Roach, Itálie

Třetí místo: Luke Watson, Velká Británie

Užší výběr:

Michel Le Belhomme, Francie

Nicoletta Cerasomma, Itálie

Joseph Ford, Velká Británie

Ritsuko Matsushita, Japonsko

Serge Varaxin, Rusko

Reuben Wu, Velká Británie

OBJEVITELSKÁ (DISCOVERY):Vítěz kategorie: Maria Kokunova, Rusko

Druhé místo: Hashem Shakeri, Írán

Třetí místo: Hugh Kinsella Cunningham, Velká Británie

Užší výběr:

Diogo Baptista, Portugalsko

Emmanuelle Firman, Francie

Adrian Francis, USA

Massimo Gurrieri, Itálie

Thomas Hänisch, Německo

Edward Kaprov, Izrael

Murat Yazar, Turecko

DOKUMENTÁRNÍ (DOCUMENTARY):Vítěz kategorie: Chung Ming Ko, Hongkong

Druhé místo: Didier Bizet, Francie

Třetí místo: Youqiong Zhang, pevninská Čína

Užší výběr:

Nicholas Moir, Austrálie

Patrick Wack, Francie

Eddy van Wessel, Nizozemsko

Ian Willms, Kanada

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (ENVIRONMENT):Vítěz kategorie: Robin Hinsch, Německo

Druhé místo: Álvaro Laiz, Španělsko

Třetí místo: Luca Locatelli, Itálie

Užší výběr:

Jenny Evans, Austrálie

Marco Garofalo, Itálie

Eddo Hartmann, Nizozemsko

Maximilian Mann, Německo

Pierpaolo Mittica, Itálie

Carolina Rapezzi, Itálie

Kristof Vrancken, Belgie

KRAJINA (LANDSCAPE):Vítěz kategorie: Ronny Behnert, Německo

Druhé místo: Florian Ruiz, Francie

Třetí místo: Chang Kyun Kim, Jižní Korea

Užší výběr:

Mauro Battistelli, Itálie

Jeroen van Dam, Nizozemsko

Andrius Grigalaitis, Litva

Sybren Vanoverberghe, Belgie

Peixia Xie, Pevninská Čína

PŘÍRODA & DIVOKÁ ZVÍŘATA (NATURAL WORLD &

WILDLIFE):

Vítěz kategorie:

Brent Stirton, Jižní Afrika

Druhé místo: Masahiro Hiroike, Japonsko

Třetí místo: Adalbert Mojrzisch, Německo

Užší výběr:

Pierre Anquet, Francie

Songda Cai, pevninská Čína

Marko Dimitrijevic, Švýcarsko

Tobias Friedrich, Německo

Joan de la Malla, Španělsko

Yevhen Samuchenko, Ukrajina

PORTRÉT (PORTRAITURE):Vítěz kategorie:

Cesar Dezfuli, Španělsko

Druhé místo: Denis Rouvre, Francie

Třetí místo: Sasha Maslov, Ukrajina

Užší výběr:

Richard Ansett, Velká Británie

Raul Ariano, Itálie

Jon Enoch, Velká Británie

Adam Ferguson, Austrálie

Adrián Markis, Argentina

Magdalena Stengel, Německo

Tomáš Vrana, Česká republika

SPORT:Vítěz kategorie:

Ángel López Soto, Španělsko

Druhé místo: Lucas Barioulet, Francie

Třetí místo: Andrea Staccioli, Itálie

Užší výběr:

Giuliano Berti, Itálie

Anton Dotsenko, USA

Frédéric Duhayer, Francie

Mikhail Kapychka, Bělorusko

Sarah Sasani, Írán

Federico Tardito, Itálie


ZÁTIŠÍ (STILL LIFE):

Vítěz kategorie:

Alessandro Gandolfi, Itálie

Druhé místo: Elena Helfrecht, Německo

Třetí místo: Fangbin Chen, pevninská Čína

Užší výběr:

Sabina Candusso, Itálie

Emilia Cocking, Velká Británie

Sandrine Dippa, Francie

Paul Fuentes, Mexiko

Molly Percy, Velká Británie

Yelena Strokin, Rusko

Cecilia Manzanares Vargas, Mexiko


VÍTĚZOVÉ A FOTOGRAFOVÉ Z UŽŠÍHO VÝBĚRU OTEVŘENÉ SOUTĚŽE 2020

kreativní (CREATIVE):Vítěz kategorie: Suxing Zhang, Pevninská Čína

Užší výběr:

Lucia Benavento, Argentina

Cristina Coral, Itálie

Henry Oude Egberink, Nizozemsko

Julian Fabiolato, USA

Katie Farr, Velká Británie

Erica de Haas, Nizozemsko

Martina Holmberg, Švédsko

Marek Juras, Česká republika

Stanislav Stankovskiy, Rusko

David Swindler, USA

John White, Velká Británie

POHYB (MOTION):

Vítěz kategorie:

Alec Connah, Velká Británie

Užší výběr:

Jessica Chappe, USA

Roberto Corinaldesi, Itálie

Marc Le Cornu, Velká Británie

Lloyd Lane, Velká Británie

Peter Svoboda, Slovensko

Jonathan Taylor, USA

Muriel Vekemans, Belgie

Emma Williams, Velká Británie

Lior Yaakobi, Izrael


ZÁTIŠÍ (STILL LIFE):

Vítěz kategorie:

Jorge Reynal, Argentina

Užší výběr:

Javier De Benito, Španělsko

Simone Bramante, Itálie

Antonio Coelho, Portugalsko

Kunkun Liu, pevninská Čína

Ian Knaggs, Velká Británie

Igor Kryukov, Rusko

Arnaud Montagard, Francie

Chris Patterson, Velká Británie

Kihyoung You, Jižní Korea


KULTURA (CULTURE):Vítěz kategorie: Antoine Veling, Austrálie

Užší výběr:

Ignacio Alvarez Barutell, Španělsko

Diana Buzoianu, Rumunsko

Kinyas Bostanci, Turecko

Sergio Carrasco, Mexiko

Satheesh Chandran, Indie

Gil Kreslavsky, Izrael

Ted Lau, Velká Británie

Mahesh Lonkar, Indie

Antonino Maurizio Clemenza, Itálie


PŘÍRODA & DIVOKÁ ZVÍŘATA (NATURAL WORLD &

WILDLIFE):

Vítěz kategorie:

Guofei Li, pevninská Čína

Užší výběr:

Filippo Borghi, Itálie

Rachel Brooks, Velká Británie

Marleen Van Eijk, Nizozemsko

Michael Faint, Velká Británie

Anastasia Kaminskaya, Rusko

David Keep, Velká Británie

Alex Kydd, Austrálie

Shivansh Mathur, Indie

Caroline Paux, Francie

Adam Stevenson, Austrálie

Domenico Tripodi, Itálie

Will Venter, Jižní Afrika

Marcus Westberg, Švédsko

Julia Wimmerlin, Ukrajina


STREETOVÁ FOTOGRAFIE (STREET PHOTOGRAPHY):

Vítěz kategorie:

Santiago Mesa, Kolumbie

Užší výběr:

Indranil Aditya, Indie

Peter Brooks, Velká Británie

Jaime Diaz, Španělsko

Daniel Heilig, Maďarsko

Misha Japaridze, Rusko

Tim Johnston, Velká Británie

Jon Liu, pevninská Čína

Joaquín Luna, Španělsko

Bülent Suberk, Turecko

Xun Yuan, pevninská Čína


KRAJINA (LANDSCAPE):Vítěz kategorie: Craig McGowan, Austrálie

Užší výběr:

Or Adar, Izrael

Hong Chen, Hongkong

Marcin Giba, Polsko

Kai Hornung, Německo

Stanley Lin, Tchaj-wan

Marco Minischetti, Itálie

Viktor Einar Vilhelmsson, Island

Hsiang Hui (Sylvester) Wong, Malajsie

PORTRÉT (PORTRAITURE):

Vítěz kategorie:

Tom Oldham, Velká Británie

Užší výběr:

Frederic Aranda, Velká Británie

Will Bolsover, Velká Británie

Laurent Caitucoli, Francie

Gareth Cattermole, Irsko

Lorena Zschaber Guimarães, Brazílie

Katinka Herbert, Velká Británie

Justin Keene, Velká Británie

Ottavio Marino, Itálie

Sawamaru Pokiru, Japonsko

David Ridgway, Velká Británie

Ulana Switucha, Kanada

Dmitrii Tulmentev, Rusko

Greg Turner, Velká Británie

CESTOVÁNÍ (TRAVEL):

Vítěz kategorie:

Adrian Guerin, Austrálie

Užší výběr:

Kendall Greene, USA

Trung Pham Huy, Vietnam

Chen Jun, pevninská Čína

Kaitlyn Kamperschroer, USA

Veliko Karachiviev, Bulharsko

Hu Qing, pevninská Čína

Michael Paramonti, Německo

José María Pérez, Argentina

Jonathan Rogers, Velká Británie

James Rushforth, Velká Británie

Tran Tuan, Vietnam

Manfred Voss, Německo

Milosz Wilczynski, Polsko

Manfred Voss, Německo

Milosz Wilczynski, PolandVÍTĚZOVÉ A FOTOGRAFOVÉ Z UŽŠÍHO VÝBĚRU SOUTĚŽE PRO MLADÉ FOTOGRAFY A STUDENTY 2020

SOUTĚŽ PRO MLADÉ FOTOGRAFY 2020 STUDENTSKÁ SOUTĚŽ 2020
CELKOVÝ VÍTĚZ:Hsien-Pang Hsieh, Tchaj-wan

Užší výběr:

Jason Chen, USA

Dita Suci Putri Rahmawati, Indonésie

Bruce Bai, pevninská Čína

Ram Kaushalyan, Indie

Kolton Almany, USA

Liam Moynihan, USA

CELKOVÝ VÍTĚZ:Ioanna Sakellaraki, Řecko (Royal College of Art UK)

Užší výběr:

Reyad Abedin, Bangladéš (Counter Foto – A Center for Visual Art)

Robin Ansart, Francie (Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière)

Micaela Del Sol Angulo, Peru (Centro de la Imagen)

Fangbin Chen, pevninská Čína (Qilu University of Technology)

Amy Davis, JAR (CityVarsity Cape Town)

Tobia Faverio, Itálie (NABA Nuova Accademia di Belle Arti)

Arantza Sánchez Reyes, Mexiko (LCI Monterrey)

Chip Skingley, Velká Británie (University of the West of England)

Ashley Tofa, Nový Zéland (The University of Aukland)

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na:http://www.sony.net/