Sledovat Sony Česká republika

GERHARD STEIDL CENA ZA VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII 2020

Tisková zpráva   •   Led 21, 2020 13:00 CET

Vůbec poprvé v historii soutěže bude toto ocenění uděleno někomu jinému než fotografovi. Ocenění za práci s fotografy a význačný přínos jeho fotoknih bude Gerhardu Steidlovi předáno 16. dubna během slavnostního ceremoniálu v Londýně.

Steidlovo nakladatelství bylo založeno v roce 1968 a v roce 1996 začalo vydávat vlastní edici fotoknih. Během několika let tento program nakladatelství rozšířilo až do jeho dnešní podoby – do podoby nejobsáhlejší edice věnované současné fotografii. Tento pozoruhodný fond fotoknih představuje renomované fotografy, mezi jinými například Joela Sternfelda, Nan Goldinovou, Bruce Davidsona, Roberta Franka, Berenice Abbottovou, Roberta Adamse, Henriho Cartier-Bressona, Karla Lagerfelda nebo Juergena Tellera. Steidlovy publikace pokrývají celé dějiny fotografie, od starých mistrů po současné přední fotografy a představují celé rozmanité spektrum fotografie – od umění a módy po dokumentární a streetovou fotografii.

VÝSTAVA JEDNA LÁSKA, JEDNA KNIHA: STEIDLOVSKÁ KNIŽNÍ KULTURA. FOTOKNIHA JAKO UMĚLECKÁ REPRODUKCE

Na oslavu Steidlových úspěchů se na výstavě, která je součástí Sony World Photography Awards 2020, představí v ikonické londýnské galerii Somerset House expozice ukazující Steidlovy postupy tvorby knih a přibližně 80 z jeho nejuznávanějších publikací pod názvem One Love, One Book: Steidl Book Culture. The Photobook as Multiple. Tato výstava zasazuje fotoknihu do tradice uměleckých kopií. To je sada identických uměleckých objektů, které umělec vytvoří nebo nechá vytvořit, aby jeho dílo bylo cenově dostupné širšímu publiku. Během výstavy proběhne také unikátní akce ve spolupráci s Davidem Campanym – Ask Steidl Any Dumb Question About Making a Book, která návštěvníky pozve, aby se zúčastnili debaty s nakladetelem samotným.

Gerhard Steidl dále rozvíjí ideu demokratického uměleckého objektu a výstavu pojal jako způsob, jak zprostředkovat svoji vizi a odborné znalosti ostatním, kteří se vydají v jeho stopách. Výstavní prostor bude koncipován jako vizuální workshop a bude rozdělen do čtyř sekcí: umělec, koncept, design a tisk. Každý z vystavených exponátů bude doprovázet podrobný komentář, který nabídne návštěvníkům detailní pohled na Steidlovu knižní kulturu a krok za krokem ukáže jeho umění knižní tvorby – od počáteční korespondence s umělci a redakční úvahy, až po různé technické prvky jako font, papír a materiál použitý pro vazby.

Zlatým hřebem výstavy bude publikace vydaná pod názvem The Japanese Box (2001) z edice Steidl 7L, která vznikla spoluprací Gerharda Steidla s Karlem Lagerfeldem. Tento černě lakovaný sběratelský box obsahuje faksimile šesti vzácných japonských publikací pocházejících z vlivné provokativní éry japonské fotografie období po 2. světové válce. Další publikace z edice 7L, která se na výstavě představí, bude Interview Andyho Warhola: The Crystal Ball of Pop Culture (2004), sedmisvazková faksimile toho nejlepšího z první dekády Warholova časopisu Interview, to vše zabaleno v dřevěném vozíku vyrobeném na zakázku.

Kromě výše uvedených publikací představí Steidl fotografie od vybraných fotografů, s nimiž udržoval dlouhodobé vztahy. Patří mezi ně zbrusu nové snímky laureáta Nobelovy Orhana Pamuka z připravované fotografické publikace Orange (2020). Kniha obsahuje fotografie istanbulských zdánlivě zanedbaných zadních uliček a alejí, všechny jsou ponořeny do oranžového oparu starého pouličního osvětlení, které rychle mizí z města a ustupuje moderním bílým světlům. Na výstavě se dále představí snímky z knihy Museum Bhavan (2017) od Dayanity Singhové. Jedná se o putovní výstavu s tisky na rozkládacích dřevěných konstrukcích, které je možné rozestavit dle autorčina přání. Steidl vytvořil miniaturní verzi výstavy v knižní podobě, která se skládá z devíti jednotlivých ‚muzeí‘, jež si lidé mohou podle libosti nainstalovat a rozmístit ve svých domovech.

Vedle děl Singhové a Pamuka budou vystaveny také snímky z knihy Vanished Spain (2016) vytvořené španělským filmovým režisérem a scénáristou Carlosem Saurou, která obsahuje fotografie, jež Saura pořídil během své cesty po Andalusii a středním Španělsku v 50. letech minulého století. Tento podmanivý soubor fotografií krajin, býčích zápasů a všedního života měl zpochybnit obraznost používanou propagandou Francova režimu, aby tak ukázal skutečné Španělsko. Na výstavě budou dále k vidění stříbrné želatinové tisky z díla On the Road (2009) od Eda Ruschy, které doprovází kultovní román Jacka Kerouaca černobílými fotografickými ilustracemi, jichž je buď Ruscha sám autorem, nebo je zadal jiným fotografům či vybral z nalezených snímků tak, aby se úzce vztahovaly k podrobnostem a vjemům, jež spisovatel popisuje.

Gerhard ke svému ocenění uvedl: „Jsem poctěn tím, že jsem se stal držitelem ceny za výjimečný přínos fotografii pro rok 2020. Pro mne jako pro polygrafa a nakladatele je jednou z věcí, které na fotoknihách nejvíce miluji, že jsou demokratickým médiem – přinášejí fotografie širšímu publiku. V tomto duchu jsem obzvláště nadšený vznikem výstavy s názvem One Love, One Book: Steidl Book Culture. The Photobook as Multiple,která proběhne v galerii Somerset House. Je to možnost, jak představit některé z našich nejambicióznějších knih, podělit se o některá nakladatelská tajemství a snad také inspirovat další generaci nakladatelů.“ 

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na:http://www.sony.net/