Sledovat Sony Česká republika

GRACIELA ITURBIDE - CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII 2021

Tisková zpráva   •   Bře 11, 2021 16:12 CET

© Graciela Iturbide, autoportrét v krajině, 1996

Světová fotografická organizace (The World Photography Organisation) s potěšením oznamuje, že se uznávaná mexická fotografická umělkyně Graciela Iturbide stává nositelkou ceny Sony World Photography Awards 2021 za mimořádný přínos fotografii. Práce Graciely Iturbide, jež je široce uznávána jako nejvýznamnější žijící fotografka v Latinské Americe, přináší fotografické zachycení Mexika od konce 70. let a je oslavována za svůj příspěvek definující vizuální identitu země.

25 snímků z díla Iturbide bude prezentováno na virtuální výstavě, jež bude k dispozici na internetových stránkách Světové fotografické organizace od 15. dubna. Výběr, jehož se zhostila sama umělkyně, zdůrazňuje významné milníky a témata její padesátileté kariéry, včetně některých jejích nejznámějších snímků, jako jsou Nuestra Señora de las Iguanas (Panna Maria Iguanas) a Mujer ángel (Žena anděl).

V obrazech každodenního života a kultury, spolu s rituálními a náboženskými motivy, zkoumá práce Iturbide složitost a množství protikladů její země, zpochybňuje nerovnost a zdůrazňuje napětí mezi městem a venkovem, moderním a domorodým. Její fotografie jdou nad rámec přímého dokumentárního vyprávění a mají za cíl poskytnout poetickou vizi jejich subjektů, která vychází z fotografčiných osobních zkušeností a cest.

Graciela Iturbide se narodila v roce 1942 v Mexico City v tradiční katolické rodině jako nejstarší ze 13 sourozenců. Jak vyrůstala, obdivovala amatérskou fotografii svého otce a opatrovala krabici s fotografiemi její rodiny. Provdala se ve věku 20 let a v rychlém sledu za sebou měla tři děti. Teprve v roce 1969, ve věku 27 let, se rozhodla věnovat svým uměleckým vášním a přihlásila se do Filmového centra Mexické národní autonomní univerzity. Právě tam se během studia u modernistického mistra a následného mentora Manuela Álvareze Brava rozhodla obrátit pozornost k fotografii. Během této doby se fotografie stala pro Iturbide také formou terapie, když v roce 1970 utrpěla tragickou ztrátu své šestileté dcery Claudie.

Brzy poté Álvarez Bravo požádal Iturbide, aby se stala jeho asistentkou a začala ho doprovázet na jeho cestách napříč Mexikem. Iturbide byla do značné míry ovlivněna zájmem Álvareze Brava o domorodé komunity a jeho filozofií mexického tempa lépe známou jako „hay tiempo“ nebo „there is time“. Právě tato představa přítomná v mexickém umění a literatuře pomohla Iturbide rozvíjet svůj vlastní fotografický jazyk jako pečlivá a trpělivá pozorovatelka, jejíž obrazy evokují lyriku a poezii nalezenou v každodenních okamžicích.

Na konci 70. let se Iturbide stala ústřední postavou rostoucího hnutí latinskoamerických fotografů, kteří se spojili, aby ‚získali zpět‘ vizuální identitu svých zemí od pohledu zahraničních fotografů. V roce 1978 byla Iturbide v rámci větší iniciativy přispívající k obnově domorodých kultur pověřena Etnografickým archivem Národního institutu pro domorodé umění v Mexiku fotografováním mexického domorodého obyvatelstva. Ve spolupráci s antropologem Luisem Barjauem se Iturbide začlenila do komunity Seriů, učila se jejich zvyky a zaznamenávala jejich způsob života, se zvláštním zaměřením na jejich vynucené přizpůsobení se kapitalismu.

Výsledky společné práce Barjaua a Iturbide byly publikovány v roce 1981 v knize Los que viven en la arena (Ti, kteří žijí v písku). V době vydání se jednalo o jednu z mála mexických studií, jež existovaly mezi stovkami amerických textů a byla okamžitě oceňována za svůj velmi autentický přínos. Zkušenosti ze života Seriů znamenaly začátek významné části kariéry Iturbide, což potvrdilo její hlubokou oddanost pro zkoumání vlastní země a touhu po budování vztahů a fotografování její různorodé populace.

Dnes patří její práce se Seriy a později komunitou Zapoteců v Juchitánu k těm nejoslavovanějším. Její snímky se nesnaží exotizovat své subjekty, místo toho nabízí perspektivu někoho, kdo chce pochopit a uznat svou vlastní kulturu. Kromě fotografií domorodého obyvatelstva v Mexiku zahrnuje výběr také snímky z cest Iturbide do Itálie, Spojených států a Indie, které se zaměřují na přírodní svět a zdůrazňují její fascinaci vrozenou symbolikou a duchovnem.

Graciela Iturbide v komentáři ke své práci a přijetí ceny říká: „Získáním této ceny jsem potěšena a poctěna. Tento druh uznání je velkým podnětem pro další práci. Vše, co jsem po celý život fotografovala, posílilo mého ducha a pomáhalo mi pokračovat v tomto procesu znovu a znovu. Fotografie pro mě vytváří pocit porozumění toho, co vidím, pro co žiji a co cítím, a jsou dobrou záminkou k poznání světa a jeho kultury.“

Cena za mimořádný přínos fotografii vyznamenává osobu nebo skupinu lidí, kteří významně ovlivnili fotografické médium. Graciela Iturbide se jako její 14. příjemce připojuje k významnému seznamu ikonických jmen, jako jsou William Eggleston (2013), Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Candida Höfer (2018), Nadav Kander (2019) a Gerhard Steidl (2020).

Celkoví vítězové Studentské, Pro mladé fotografy, Otevřené a Profesionální soutěže Sony World Photography Awards 2021 budou vyhlášeni 15. dubna 2021 prostřednictvím digitálních a video platforem Světové fotografické organizace. Další informace o výhercích a užším výběru soutěžících najdete na www.worldlphoto.org

FOTOGRAFIE JSOU DOSTUPNÉ NA WORLDPHOTO.ORG/PRESS

KONTAKT PRO MÉDIA:

DALŠÍ INFORMACE O SOUTĚŽI SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS VÁM POSKYTNE:

Inbal Mizrahi na press@worldphoto.org

PRO DALŠÍ INFORMACE O SPOLEČNOSTI SONY NEBO O NÁRODNÍCH CENÁCH SE OBRACEJTE NA:

Lucie Brochová, Consultant, PR agentura společnosti SONY, Bison & Rose, +420 739 483 442,

e-mail: lucie.brochova@bisonrose.cz

O SOUTĚŽI SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Celosvětově uznávaná soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická společnost (World Photography Organisation), je jednou z nejdůležitějších celosvětových událostí v kalendáři fotografů. Tato soutěž, do níž je možné se přihlásit zdarma, letos vstupuje již do svého 14. ročníku. Je celosvětovým hlasem fotografie a přináší zcela zásadní pohled na současnou fotografii. Jak pro etablované, tak i pro začínající fotografy nabízí tato soutěž prvotřídní možnosti, jak mohou svoji práci zviditelnit. Soutěž kromě toho uděluje ocenění nejvlivnějším umělcům světa, kteří s fotografickým médiem pracují, a to formou ceny za výjimečný přínos fotografii, mezi jejíž držitele se v uplynulých letech zařadili například Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer nebo Nadav Kander.

O SVĚTOVÉ FOTOGRAFICKÉ ORGANIZACI (World Photography Organisation)

Organizace World Photography Organisation je globální platformou pro fotografické iniciativy. Jsme aktivní ve více než 180 zemích a naším cílem je pozvednout úroveň debaty o fotografii tím, že vyzdvihneme nejlepší snímky a fotografy celé planety. Jsme hrdí na to, že po celém světě budujeme trvalé vztahy s jednotlivými fotografy, stejně jako se špičkovými partnery z fotografického průmyslu. Po celý rok pořádáme řadu akcí, včetně Sony World Photography Awards, největší fotografické soutěže na světě, dále PHOTOFAIRS, mezinárodní umělecké trhy zaměřené na fotografování. Další informace naleznete na www.worldphoto.org. Sledujte Světovou fotografickou organizaci na Instagramu (@worldphotoorg), Twitteru (@WorldPhotoOrg) a LinkedIn/Facebooku (World Photography Organisation). Naše hashtagy jsou #sonyworldphotographyawards #swpa. 

O SPOLEČNOSTI SONY

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na:http://www.sony.net/

DIVIZE SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC.

Sony Imaging Products & Solutions Inc. je dceřiná společnost stoprocentně vlastněná společností Sony Corporation, která je zodpovědná za zobrazovací produkty a řešení, od spotřebních fotoaparátů, řešení pro vysílání, produkty pro profesionály, až po zdravotnictví.

GRACIELA ITURBIE

Graciela Iturbide se narodila v Mexico City. V roce 1969 se zapsala do Filmového centra Mexické národní autonomní univerzity, ale brzy ji začalo přitahovat umění statické fotografie, tak jak ji praktikoval mexický modernistický mistr Manuel Alvarez Bravo, který byl jejím učitelem. V letech 1970-71 pracovala jako Bravova asistentka a doprovázela ho na různých fotografických cestách po Mexiku. Graciela Iturbide vystavovala v nejvýznamnějších muzeích v Mexiku, USA a Evropě. Získala řadu mezinárodní ocenění, jako například cenu W. Eugena Smitha; první místo v Mois de la Photographie v Paříži; Hugo-Erfurth v Leverkusenu v Německu; první místo v japonském Hokkaidu; Cena od města Arles ve Francii; Guggenheimovo společenství; cena Hasselblad v roce 2008; Národní cena vědy a umění v Mexiku v roce 2009 a ocenění Infinity poskytnuté International Center of Photography v roce 2015. O její práci vyšlo mnoho knih v mnoha různých zemích.

Přiložené soubory

Dokument Word