Sledovat Sony Česká republika

Nadav Kander získává ocenění za výjimečný přínos fotografii udílené v rámci soutěže Sony World Photography Awards 2019

Tisková zpráva   •   Bře 05, 2019 11:05 CET

5. března 2019: Světová fotografická organizace dnes oznámila jméno příjemce ocenění za výjimečný přínos fotografii pro rok 2019 v rámci soutěže Sony World Photography Awards, jímž se stává fotograf Nadav Kander.

Umělec si ocenění, které mu bylo uděleno za mnohostrannost a zásadní vliv na fotografii jako médium, převezme během slavnostního ceremoniálu 17. dubna. Součástí ocenění bude také rozsáhlá prezentace fotografových děl v průběhu výstavy Sony World Photography Awards 2019, která se bude konat ve dnech 18. dubna – 6. května v londýnské galerii Somerset House. Výstava nabídne návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se se sedmi jeho různými ucelenými soubory děl, ať už světově uznávanými, či méně známými, včetně portrétů, studií postav, krajin a studií pohybu, které se představí najednou.

Ku příležitosti zahájení výstavy se bude dne 18. dubna konat přednáška pro veřejnost, během níž povede William A. Ewing rozhovor s Nadavem Kanderem. Ve vydání ročenky soutěže Sony World Photography Awards pro rok 2019 bude otištěna nová esej Davida Campanyho pojednávající o autorově díle a unikátní výběr Kanderových fotografií.

Nadav Kander ke svému ocenění uvedl: „Získat ocenění za výjimečný přínos fotografii pro rok 2019 je pro mne velkou ctí, protože sděluje, že se člověk stal inspirací pro ostatní, a myslím, že neexistuje větší kompliment. Cítím se být poctěn, že jsem se dostal do společnosti mých předchůdců, kteří ocenění získali v uplynulých letech, a pokud jsem inspiroval lidi k tomu, aby šli ještě víc do hloubky a fotografovali ještě autentičtěji, potom se cítím být poctěný dvojnásob. Rád bych také poděkoval Sony a Světové fotografické organizaci za tuto platformu, která je skutečně velmi velkorysá.“

Scott Gray, výkonný ředitel Světové fotografické organizace, dodává: „Nadav Kander nad jiné vyniká svou všestranností, silou i delikátností. Silné a působivé snímky, které mají neuvěřitelný rozsah, ukazují dominanci člověka nad nevinností našeho prostředí. Jsem potěšen, že Světová fotografická organizace může vyjádřit poctu takto významnému umělci tím, že představí díla z celé jeho kariéry najednou.“

Převzetím ocenění za výjimečný přínos fotografii se Kander připojí k dalším laureátům, mezi něž patří Candida Höferová, Martin Parr, Elliott Erwitt, William Klein, Eve Arnoldová a Mary Ellen Marková. Soubor Kanderových děl pro výstavu 2019 Sony World Photography Awards byl připraven ve spolupráci s galeriemi Flowers Gallery v Londýně a New Yorku. Samostatná výstava Nadav Kander: Dark Line – The Thames Estuary se bude konat v newyorkské galerii Flowers Gallery ve dnech 4. dubna – 25. května 2019.

VERNISÁŽ VÝSTAVY PRO TISK: čtvrtek 18. dubna v 9:00 dopoledne v londýnské galerii Somerset House.

RSVP na adresu press@worldphoto.org

*****

Během své profesní dráhy, která trvá již více než 30 let, působil Nadav Kander (nar. 1961) vždy jako mocná hybná síla fotografie. Jeho umělecký rozsah pokrývá médium fotografie v celé jeho šíři a jeho cenami ověnčené práce z oblasti reklamní, portrétní, figurální i krajinářské fotografie nesou jeho charakteristický styl, který často evokuje pocity ticha a stísněnosti.

Kander žije a tvoří v Londýně, publikoval již sedm knih a jeho dílo se objevilo na více než 30 mezinárodních výstavách. V roce 2015 mu byla udělena Královskou fotografickou společností cena Honorary Fellowship Award a jeho práce jsou součástí mnoha veřejně přístupných sbírek po celém světě, včetně National Portrait Gallery v Londýně či Muzea současné fotografie v Chicagu (Museum of Contemporary Photography).

Mezi jeho předchozí projekty patří mimo jiné: Yangtze – The Long River, práce zvítězila v soutěži Prix Pictet v roce 2009; Dust, dílo, které zkoumá stopy studené války v radioaktivních ruinách utajovaných měst na hranici mezi Kazachstánem a Ruskem; Bodies 6 Women, 1 Man a Obama’s People, uznávaná série 52 portrétů, které vznikly, jako zakázka pro časopis New York Times Magazine. Jeho aktuální série s názvem Dark Line – The Thames Estuary je osobní reflexí krajiny okolo řeky Temže v místech, kde se vlévá do moře.

Výstava Sony World Photography Awards 2019

Práce Nadava Kandera budou vystaveny v londýnské galerii Somerset House a budou součástí výstavy Sony World Photography Awards 2019.

Tato rozsáhlá nová výstava nabízí hloubkový vhled do těch nejlepších vizuálně ztvárněných příběhů a obrazů zachycených během roku 2018 umělci z celého světa, kteří byli za svá díla v soutěžním ročníku 2019 oceněni.

Výstava sestává z více než 800 snímků a představuje široké spektrum fotografických přístupů a témat. Cílem této globální výstavy je představit vítězné práce a fotografie, které se umístily v užším výběru letošního ročníku v některé ze čtyř soutěží: profesionální, otevřené, studentské a soutěži pro mladé fotografy, včetně děl umělce, který získá titul Fotograf roku. Do soutěžního ročníku 2019 bylo přihlášeno 327 000 děl ze 195 zemí a regionů. Tato soutěž je tak jednou z nejdůležitějších fotografických soutěží světa.

Vedle hlavní výstavy bude probíhat také výstava děl fotografů, kteří získali v soutěžním ročníku 2018 grant pro profesionály, studentský grant nebo grant pro ženy Sony Alpha Female, dále budou vystaveny vítězné fotografie ročníku 2019 soutěže 2019 ZEISS Photography Award a díla, která se dostala do užšího výběru. Navíc zde bude k vidění také pečlivě vybraný soubor fotografií z projektu The Swap Project. Jedná se o iniciativu Světové fotografické organizace a platformy Creativehub, které podnítily celosvětovou fotografickou komunitu k tomu, aby si vzájemně vyměňovala svoje nejlepší tisky.

Po londýnském debutu Výstavy Sony World Photography Awards 2019 se výstava vydá na celosvětové turné a představí se mimo jiné v Japonsku, Německu nebo v Itálii.

Přehled událostí

NázevVýstava Sony World Photography Awards 2019

Místo konání Somerset House, Londýn, WC2R 1LA

Datum18. dubna – 6. května 2019

Otevírací hodinyPondělí - pátek, 10.00 -21.00 / Sobota – neděle, 10.00 -20.00

Vstupenky8 £ - 14 £/ kombinované vstupné na přednášku Nadava Kandera a výstavu - 25 £

Rezervaceworldphoto.org/2019exhibition

NázevNadav Kander, artist in conversation

Místo konáníPřednáškový sál Edmonda J. Safry, VŠ King’s College London, The Strand, WC2R 2LS

DatumČtvrtek, 18. dubna

Otevírací hodiny7.00 – 20.30

VstupenkyKombinované vstupné na přednášku a výstavu £ 25

Rezervaceworldphoto.org/2019exhibition

Poznámky pro editory

●Množství snímků od Nadava Kandera plus všechny vítězné snímky a fotografie, které se dostaly do užšího výběru soutěže Sony World Photography Awards, jsou k dispozici pro stahování a uveřejnění na www.worldphoto.org/press

O Světové fotografické organizaci (World Photography Organisation)

Organizace World Photography Organisation je globální platformou pro fotografické iniciativy. Jsme aktivní ve více než 180 zemích a naším cílem je pozvednout úroveň debaty o fotografii tím, že vyzdvihneme nejlepší snímky a fotografy celé planety. Jsme hrdí na to, že po celém světě budujeme trvalé vztahy s jednotlivými fotografy, stejně jako se špičkovými partnery z fotografického průmyslu. Po celý rok pořádáme řadu akcí včetně Sony World Photography Awards, nejrozmanitější fotografické soutěže na světě, dále PHOTOFAIRS, mezinárodní umělecké trhy zaměřené na fotografování konané v Šanghaji a San Franciscu. Další informace získáte na www.worldphoto.org


Společnost Sony je vedoucí výrobce produktů na poli audio, video, her, komunikace, klíčovacích zařízení a informačních technologií jak pro spotřebitele, tak i pro profesionální trh. Společnost Sony zastává díky svému podnikání v hudebním a zobrazovacím průmyslu, v odvětví počítačové zábavy a online služeb unikátní pozici světového jedničky elektronického a zábavního průmyslu. Sony zaznamenala ve fiskálním roce končícím k 31.3.2018 úhrnné roční prodeje ve výši přibližně 77 miliard USD. Globální webová stránka společnosti Sony: http://www.sony.net/