Sledovat Sony Česká republika

Sony představuje fotoaparát RX100 VI, který nabídne superzoom 24-200 mm, velkou clonu a nejvyšší rychlost AF na světě v ultra kompaktním těle

Tisková zpráva   •   Čvn 08, 2018 11:32 CEST

  • ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200 mm[i] s rozsahem clonových čísel F2.8 – F4.5
  • Kompaktní velikost těla uznávané série RX100
  • Nejvyšší rychlost AF 0,03 sekundy[ii] na světě[iii]
  • 315 bodů AF detekce fáze pokrývá 65 % plochy snímku
  • Vrstvený obrazový snímač Exmor RS™ CMOS typu 1.0 s 20,1 MP[iv] a čipem DRAM, zdokonaleným obrazovým procesorem BIONZ X™ a pomocným LSI čipem
  • Vysokorychlostní sériové snímání rychlostí až 24 fps[v] s plným AF/AE sledováním
  • Optická stabilizace obrazu odpovídá rychlosti závěrky vyšší o 4,0 kroku[vi]
  • Nahrávání 4K[vii] filmů ve vysokém rozlišení s technologií full pixel readout bez průměrování pixelů a 4K HDR[viii] s Instant HDR Workflow

Společnost Sony dnes představuje další model oblíbené série kompaktních fotoaparátů Cyber-shot RX100, RX100 VI (model DSC-RX100M6).

Nový inovativní fotoaparát RX100 VI je prvním modelem z celé řady modelů RX100, který dostal superzoomový objektiv ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200 mmi s rozsahem clony F2.8 – F4.5. Přesto se ale nevzdává své kapesní velikosti, pohotových reakcí a vysoké kvality obrazu, která se stala typickým znakem fotoaparátů série RX100 od Sony. Velký rozsah zoomu, působivá kvalita obrazu a univerzálnost při fotografování statických snímků i natáčení videí dělají z tohoto modelu ideální volbu pro zachycování každodenních okamžiků, města, portrétů, sportu, divokých zvířat atd.

Nový model je vybaven vrstveným obrazovým snímačem Exmor RS™ CMOS typu 1.0 s 20,1 MP, čipem DRAM a zdokonaleným systémem zpracování obrazu BIONZ X™ s pomocným LSI čipem, který maximalizuje rychlost zpracování a optimalizuje kvalitu obrazu za všech podmínek při fotografování. Kromě toho disponuje RX100 VI neuvěřitelně efektivním systémem autofokusu s 315 body detekce fáze AF na snímači, díky nimž dokáže zaostřit během pouhých 0,03 sekundyiii. To je nejrychlejší časii zaostření na světě u fotoaparátů se snímačem typu 1.0. Dokáže také snímat až rychlostí 24 fpsv při plném rozlišení s plynulým sledováním AF/AE a vytvářet nádherná videa ve 4Kvii s technologií full pixel readout bez průměrování pixelů.

Nový superzoomový 24-200mm objektiv a výjimečná kvalita obrazu

Je to vůbec poprvé, kdy dostává fotoaparát řady RX100 od Sony nový objektiv ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200 mmi F2.8 – F4.5, který zahrnuje ohniskové vzdálenosti 24-70 mm a 70-200 mmi do jediné kompaktní konstrukce. Toho bylo dosaženo díky jeho unikátní konstrukci se dvěma asférickými nízkorozptylovými optickými členy typu ED a osmi asférickými členy, z nichž čtyři jsou typu AA (advanced aspherical). Všechny součásti objektivu společně hladce fungují, zajišťují dokonalou ostrost po celé ploše snímku při všech ohniskových vzdálenostech a zachovávají tolik oceňovanou kvalitu obrazu typickou pro řadu fotoaparátů RX100.

Působivý nový objektiv modelu RX100 VI si zachovává velký průměr clonového otvoru v celém rozsahu ohniskových vzdáleností a při fotografování portrétů vytváří nádherný bokeh. Při snímání rychle se pohybujících objektů zase zajistí dokonalou ostrost bez rozmazání a mnoho dalšího. Kromě toho má vestavěnou stabilizaci obrazu Optical SteadyShotTM, díky níž odpovídají rychlosti závěrky časům o čtyři kroky EV rychlejším vi. To pomáhá předcházet při delších expozičních časech rozmazání při fotografování s nízkou hladinou osvětlení nebo při nastavení telefotografických ohniskových vzdáleností.

Bleskově rychlý výkon AF a rychlosti snímání

Nový model RX100 VI je vybaven hybridním systémem Fast Hybrid AF, který fotoaparátu umožňuje zaostřit během pouhých 0,03 sekundy. iii Je to inovativní systém AF, jenž kombinuje výhody 315 bodů AF detekce fáze, které pokrývají přibližně 65 % plochy snímače, s výhodami kontrastní detekce. Tento vysokorychlostní systém ostření doplňuje univerzální rozsah ohniskových vzdáleností 24-200 mmi a zajišťuje přesné zachycení detailů i ostrost snímaného objektu.

Je to také vůbec poprvé, kdy jsou fotoaparáty řady RX100 u modelu RX100 VI vybaveny pokročilou technologií High-density Tracking AF, která nahromadí body AF okolo snímaného objektu, a tím zlepšuje sledování a přesnost ostření. Také oblíbená technologie Eye AF je u novinky přibližně 2x výkonnější než u aktuální modelové řady RX100.[ix] Kromě toho má fotoaparát také dotykové ostření prostřednictvím LCD displeje a ovládání ostřících bodů pomocí touchpadu pro uživatele, kteří rádi volí ideální ostřící body dotykem.

Jako ideální doplněk systému AF nabízí RX100 VI sériové vysokorychlostní snímání s rychlostí až 24 fpsv s plným sledováním AF/AE a působivou kapacitou vyrovnávací paměti až 233 snímků[x]. Ve srovnání s předchozími modely došlo také k zásadnímu zrychlení reakce elektronického hledáčku (zkrácení tzv. blackoutu). Fotografové tak mohou suverénně zachytit rozhodující okamžik. Snímky fotografované v sériích je nyní možné zobrazit na displeji ve skupinách místo původního zobrazování jednotlivých snímků. Díky tomu je jejich prohlížení snazší.

Model RX100 VI také nabízí vysokou rychlost závěrky, která eliminuje zkreslení (maximální rychlost závěrky dosahuje až 1/32000 sekundy) a „rolling shutter“ efekt, k němuž obvykle dochází při snímání rychle se pohybujících objektů. Ve všech režimech, včetně vysokorychlostního sériového snímání, je možné snímat zcela tiše pomocí elektronické závěrky. Uživatel si podle přání může zvolit také mechanickou závěrku.

Špičkové vlastnosti pro natáčení filmů včetně 4K HDR

Model RX100 VI je při své kapesní velikosti nabitý nejrůznějšími funkcemi a vlastnostmi pro natáčení videa, které uspokojí i ty nejnáročnější milovníky videa.

Body AF detekce fáze s technologií Fast Hybrid AF zajišťují přesný výkon ostření a sledování, a to také pro vysoké nároky na ostření při natáčení videí ve formátu 4Kvii. Rychlost ostření AF a citlivost sledování AF je možné upravit v systému menu. To poskytuje uživatelům fotoaparátu značnou flexibilitu a možnost nastavit si ostření podle vlastních preferencí.

Nový model RX100 VI využívá v režimu 4Kvii technologii full pixel readout bez průměrování pixelů, která zajišťuje zachycení všech jemných detailů 4Kvii videa a minimalizuje efekt moiré a efekt tzv. „jaggy edges“.

Model RX100 VI je prvním z fotoaparátů Cyber-shot, který je kompatibilní s 4K HDRviii. Vděčí za to novému obrazovému profilu HLG (Hybrid Log-Gamma), který podporuje Instant HDR Workflow. Další profesionální funkce videa zahrnují S-Log3/S-Gamut3, režim 120p Full HD, proxy nahrávání a další. Fotoaparát RX100 VI umí nahrávat super zpomalená[xi] videa rychlostí 250 fps, 500 fps nebo 1000 fps[xii].

Prémiový design, ovládání a ergonomie

Nový model RX100 VI je vybaven vysoce kontrastním hledáčkem XGA OLED Tru-Finder™ s 2,35 miliony bodů a s povrchovou úpravou ZEISS® T* Coating, který nabízí realistický náhled obrazu a funkci přehrávání. Samotný elektrický hledáček se vysouvá z těla fotoaparátu nebo se zaklopí podle potřeb uživatele. Lze jej okamžitě spustit pomocí jediného přístupového tlačítka, které se ovládá jedním stiskem.

RX100 VI má vůbec poprvé u série RX od Sony dotykovou spoušť, kterou lze aktivovat poklepáním na zadní LCD displej, ovládací páčku zoomu s nastavitelnými rychlostmi zoomování a LCD displej, který je možné natočit o 180 stupňů směrem vzhůru a o 90 stupňů směrem dolů. Nabízejí tak tvůrcům možnost snímat pod různými úhly. K dispozici je také funkce automatického vypínání displeje Monitor Auto OFF, která zvyšuje maximální počet statických snímků až o 30 %. Fotoaparát je také kompatibilní s Wi-Fi®, NFC™ a Bluetooth®.

Cena a dostupnost

Nový kompaktní fotoaparát Sony Cyber-shot RX100 VI bude v Evropě dostupný od července a jeho cena bude přibližně €1300.

[i] Ekvivalent formátu 35 mm

[ii] CIPA standard, interní měření, clona F=9 mm (nejširší ohnisko), EV6,9, Program Auto, režim ostření: AF-A, oblast zaostření: střed

[iii] Společně s RX10 IV. Mezi digitálními fotoaparáty a pevným ohniskem a snímačem typu 1,0. Podle tiskové zprávy z června 2018, na základě průzkumu Sony

[iv] Přibližný počet efektivních megapixelů

[v] Při nastavení "Continuous shooting mode: Hi"

[vi] Standard CIPA, úhlový náklon při 200 mm (ekvivalent 35mm)

[vii] QFHD: 3840×2160

[viii] Pro sledování HDR (HLG) videí připojtetelevizor Sony kompatibilní s HDR (HLG) pomocí USB kabelu

[ix] Ve srovnání s DSC-RX100M5. Testovací podmínky Sony

[x] Při nastavení sériového snímání "Continuous shooting mode: Hi" a kvality snímku "Image quality: Fine"

[xi] Nahrávání audia není k dispozici. Vyžaduje paměťové karty SDHC/SDXC třídy 10 nebo vyšší

[xii] V režimu PAL. Menuumožňujepřepínání mezi režimy NTSC a PAL

Společnost Sony je vedoucí výrobce produktů na poli audio, video, her, komunikace, klíčovacích zařízení a informačních technologií jak pro spotřebitele, tak i pro profesionální trh. Společnost Sony zastává díky svému podnikání v hudebním a zobrazovacím průmyslu, v odvětví počítačové zábavy a online služeb unikátní pozici světového jedničky elektronického a zábavního průmyslu. Sony zaznamenala ve fiskálním roce končícím k 31.3.2018 úhrnné roční prodeje ve výši přibližně 77 miliard USD. Globální webová stránka společnosti Sony: http://www.sony.net/

Přiložené soubory

Dokument Word