Sledovat Sony Česká republika

Soutěž Sony World Photography Awards zveřejnila úchvatné fotografie, které se dostaly do užšího výběru ročníku 2019 v otevřené soutěži a soutěži pro mladé fotografy

Tisková zpráva   •   Úno 05, 2019 09:40 CET

První představené fotografie, které se dostaly do užšího výběru soutěže Sony World Photography Awards2019, odhalily výjimečné snímky pocházející ze všech koutů světa

Všechny fotografie z užšího výběru otevřené soutěže a soutěže mladých fotografů jsou k dispozici na worldphoto.org/press

●Rekordní počet přihlášených do této prestižní celosvětové soutěže: 326 000 přihlášených ze 195 zemí a regionů

●Užší výběr profesionální soutěže, v níž získávají ocenění nejlepší soubory děl, bude vyhlášen 26. března 2019

●Vítězové deseti kategorií otevřené soutěže budou představeni 26. února a jména celkových vítězů otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy budou zveřejněna 17. dubna 2019

LONDÝN, 5. ÚNORA 2019: Světová fotografická organizace dnes představí jména fotografů, postupujících do užšího výběru otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy Sony World Photography Awards 2019. Sony World Photography Awards je jednou z nejprestižnějších celosvětových fotografických soutěží a každoročně vzdává hold těm nejlepším současným fotografiím nejrůznějších žánrů, které v uplynulém roce vznikly.

Do čtyř kategorií letošního ročníku Sony World Photography Awards 2019 bylo přihlášeno celkem více než 326 000 děl, což je nejvyšší počet přihlášených v historii soutěže. Na porotu udělala velký dojem zejména kvalita přihlášených snímků a také pestrá paleta kreativních přístupů, vlivů a technik, které se při tvorbě snímků v užším výběry uplatnily.

Největší počet přihlášek do všech čtyř kategorií poslali fotografové z Velké Británie, Itálie a USA. K největšímu nárůstu došlo u počtu přihlášených z Mexika, Indie, Korey a Velké Británie. Stálé popularitě se těší kategorie portrétů a také krajinářské fotografie, zatímco novější kategorie, mezi něž patří například kreativní fotografie, poskytly fotografům opravdovou příležitost, jak posunout hranice toho, co snímek dokáže.

Dnes představené fotografie, které postoupily do užšího výběru otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy, jsou strhující a různorodé snímky, které pořídili fotografové pocházející ze všech koutů světa během roku 2018. Užší výběr profesionální soutěže, která oceňuje soubory děl, bude vyhlášen 26. února.

Do užšího výběru otevřené soutěže byla vybrána nejlepší díla spadající do deseti kategorií. Témata fotografií byla velice rozmanitá – od snímků podmořského světa po majestátní portréty, městské scenérie nebo kouzelné krajiny. Do letošní otevřené soutěže nově přibyla kreativní kategorie i kategorie kultura, jejíž partnery jsou Culture Trip, a kategorie cestování, jejímž partnerem se stala společnost Eurostar.

Všichni fotografové, kteří se dostali do užšího výběru otevřené soutěže, se nyní budou ucházet o vítězství v jednotlivých kategoriích, aby získali titul celkového vítěze otevřené soutěže za letošní rok a vyhráli odměnu ve výši 5 000 $ (dolarů).

Užší výběr soutěže pro mladé fotografy zahrnuje osm nejlepších snímků, jejichž autory jsou fotografové ve věku 12-19, kteří svým dílem reagovali na téma „diverzita“. Fotografové, kteří se dostali do užšího výběru, pocházejí ze všech koutů světa, od Číny a Zimbabwe až po Bangladéš a Moldavsko, jsou skutečně mezinárodní skupinou budoucích talentů. V dubnu bude jeden z těchto nadějných talentů vybrán a získá titul mladý fotograf roku.

Mezinárodně uznávaná soutěž Sony World Photography Awards organizovaná světovou fotografickou organizací je jednou z nejdůležitějších událostí v celosvětovém fotografickém kalendáři. Letos se koná již 12. ročník této soutěže a jejím hlavním sponzorem je společnost Sony. Soutěž se skládá celkem ze čtyř jednotlivých soutěží: profesionální (za soubor děl), otevřené (za jednotlivou fotografii), studentské (pro akademické instituce) a soutěže pro mladé fotografy (ve věku 12-19 let).

Kdo rozhodoval o užším výběru otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy Soutěž Sony World Photography Awards je posuzována anonymně a porotu tvoří mezinárodně uznávaní profesionálové z fotografického odvětví, mezi nimiž jsou představitelé mezinárodních muzeí, nakladatelství i médií.

Předsedkyní poroty posuzující otevřenou soutěž a soutěž pro mladé fotografy se letos stala Rebecca McClellandová,ředitelka fotografie a umělecké produkce u Saatchi Saatchi & Prodigious (VB).

McClellandová uvedla: „Byla jsem udivena rozmanitostí děl, která byla přihlášena do otevřené soutěže a soutěže pro mladé fotografy. Soutěž představuje demokratické ocenění fotografie, od tradičních přístupů až po nově se objevující trendy ve všech žánrech od přírody až po módu. Soutěž vytváří a zajišťuje platformu pro nejširší fotografickou obec.

„Posuzovat jednotlivé fotografie není nikdy snadné a je důležité spravedlivě ocenit fotografie bez ohledu na žánr, aby se dosáhlo co nejspravedlivějšího výsledku. Posuzování probíhá anonymně, aby se zabránilo protežování či zaujatosti, což je extrémně důležité. Těším se, až uvidím tyto pozoruhodné současné fotografie na letošní výstavě v galerii Somerset House.”

Výkonný ředitel Světové fotografické organizace Scott Gray, v souvislosti s letošními celkovými čísly a užším výběrem, poznamenal: „Soutěž Sony World Photography Awards byla vytvořena jako globální platforma pro fotografy všech dovedností, aby mohli představit svoji práci. Jsem proto velice potěšen, že Světová fotografická organizace může fotografům, kteří se dostali do užšího výběru, zajistit publicitu a uznání, které si bohatou měrou zaslouží. Fotografie je vzrušující médium plné energie, které je snadno přístupné a které se využívá v běžném životě. Letošní výjimečný užší výběr ukazuje, že snímky musí mít velmi vysokou kvalitu, aby se do užšího výběru soutěže dostaly. Gratuluji všem fotografům, kteří byli do užšího výběru zařazeni.“

Ceny

Veškeré fotografie z užšího výběru a vítězné snímky budou vystaveny jako součást výstavy Sony World Photography Awards Exhibition 2019 v Londýnské galerii Somerset House. Součástí této výstavy bude zvláštní sekce věnovaná vybraným pracím od fotografa, který získá ocenění za výjimečný přínos fotografii pro rok 2019. Výstava bude probíhat od 18. dubna do 6. května 2019 v londýnské galerii Somerset House.

Celkoví vítězové jednotlivých soutěží budou vyhlášeni při slavnostním ceremoniálu v Londýně 17. dubna.Fotograf roku, celkový vítěz otevřené soutěže, mladý fotograf roku a vítězové jednotlivých kategorií profesionální soutěže a deset studentů, kteří se dostanou do užšího výběru, poletí do Londýna, aby se mohli zúčastnit slavnostního ceremoniálu. Vítězové také obdrží digitální fotovýbavu od Sony a jejich díla budou publikována v ročence soutěže pro rok 2019.

Důležité termíny pro rok 2019

●26. února – Uveřejnění jmen vítězů otevřené soutěže a vítězů národní ceny

●5. března – Odhalení jména vítěze ocenění za výjimečný přínos fotografii

●26. března – Uveřejnění užšího výběru profesionální a studentské soutěže

●17. dubna – Fotograf roku, celkoví vítězové otevřené a studentské soutěže a vítězové kategorií profesionální soutěže

●18. dubna – 6. května 2019 – Výstava Sony World Photography Awards 2019 (Somerset House, Londýn)


Užší výběr

Architektura (Architecture)

●Connor Henderson, Austrálie

●Shaun Mills, Británie

●Dean Grossmith, Británie

●Christopher Madden, Británie

●Dan Portch, Británie

●Jennifer Bin, Kanada

●Liu Rui, Čína

●Carole Pariat, Francie

●Philippe Sarfati, Francie

●Klaus Lenzen, Německo

●Frank Machalowski, Německo

●Katherine Young, Jižní Afrika


Kreativní (Creative)

●AntoineTiggart, USA

●Martin Stranka, Česká republika

●Oscar van Heek, Nizozemsko

●Mariëtte Aernoudts, Nizozemsko

●Kelly Ts, Řecko

●Stéphane Anthonioz, Francie

●Alexandra Fink-Milosavljevic, Německo

●Alessandro Zunino, Itálie

●Hardijanto Budyman, Indonésie (2 snímky)

●Dhiky Aditya, Indonésie

●Masato Hikichi, Japonsko

●Arvids Baranovs, Lotyšsko

●Patryk Kuleta, Polsko

●Alexandr Vlassyuk, Rusko


Kultura (Culture - jejíž partnery jsou Culture Trip)

●Yi Han, Čína

●Lifeng Chen, Čína

●Pan Jianhua, Čína

●Georgios Papapostolou, Řecko

●Ming Kai Chan, Hong Kong

●Alimohammad Karami, Írán

●Alessandro Zanoni, Itálie

●Chee Yen Chuan, Malajsie

●Eng Chung Tong, Malajsie

●Dikpal Thapa, Nepál

●Tomek Kozlowski, Polsko

●Remus Daescu, Rumunsko

●Alex Robciuc, Rumunsko


Krajina (Landscape)

●Hal Gage, USA

●Chun Kit Kevin So, Británie

●Neil Burnell, Británie

●Gérard Bret, Francie

●SwapnilDeshpande, Indie

●Sara Bianchi, Itálie

●MasakoMetz, Japonsko

●Robert Saunders, Nový Zéland

●Roslan Nasir, Malajsie

●Svein Nordrum, Norsko

●Antonio Gandore, Rumunsko

●Oleg Kugaev, Rusko

●Kuo Zei Yang, Taiwan


Pohyb (Motion)

●Christy Lee Rogers, USA

●Brooke Bartletta, USA

●Francois Lenoir, Belgie

●Michele Allan, Británie

●Remy Whiting, Británie

●Qin Fan, Čína

●Filippos Alafakis, Řecko

●Marlena Kurowska-Jankowiak, Polsko

●Piotr Cyganik, Polsko

●Alexey Holod, Rusko

●Sergio Ferreira Ruiz, Španělsko


Svět přírody a divočina (Natural World and Wildlife)

●Nadia Aly, USA

●Nick Edwards, Británie

●Tracey Lund, Británie

●Sandi Little, Kanada

●Guillermo Ossa, Kolumbie

●Jeroen Beekelaar, Nizozemsko

●Greg Lecoeur, Francie

●Roberto Marchegiani, Itálie

●David Salvatori, Itálie

●Msaaed Al Gharibah, Kuvajt

●Pedro Jarque, Peru

●Manuel Enrique González Carmona, Špenělsko

●Angel Fitor, Španělsko

●Yung-sen Wu, Taiwan


Portréty (Portraiture)

●Mikeila Borgia, Argentina

●Yuliya Kalamiytsava, Bělorusko

●Richard Ansett, Británie

●Sean Hayes, Británie

●Jasem Khlef, Kanada

●Tim Cavadini, Německo

●NiccolòCozzi, Itálie

●Hasan Torabi, Írán

●Olga Urbanek, Polsko

●Artem Mikryukov, Rusko

●Sergio Aparicio Olivas, Španělsko

●Elena Merce, Španělsko


Zátiší (Still Life)

●Maciek Jasik, USA

●Billie-Maree Ward, Austrálie

●Diego Diaz, Kolumbie

●N. A. Vague, Německo

●Rachel Yee Laam Lai, Hong Kong

●Dalma Szondy, Maďarsko

●Gaurav Doshi, Indie

●Pratik Parulekar, Indie


Streetová fotografie (Street Photography)

●Miranda Alam, USA

●Md. Akhlas Uddin, Bangladéš

●Zhou Dainan, Čína

●ArnaudGuillard, Francie

●Carole Pariat, Francie

●Yiannis Linosporis, Řecko

●Rosaria Sabrina Pantano, Itálie

●Daniel Gentelev, Izrael

●Audun Nygaard, Norsko

●Stan De Zoysa, Španělsko

●Jonas Dahlström, Švedsko

●Fabian Ruchti, Švýcarsko

●Denys Borysov, Ukrainian


Cestování (Travel - jejíž partnerem je společnost Eurostar Eurostar)

●Agustin Belussi, Argentina

●Lauren Hook, Austrálie

●Lu Quanhou, Čína

●Nicolas Boyer, Francie (2 snímky)

●Francis Rousseau, Francie

●Johannes Laufs, Německo

●Leung Ho Chan, Hong Kong

●Siddharth Sachar, Indie

●Marco Zaffignani, Itálie

●Yukihito Ono, Japonsko

●Laily Hassan, Malajsie

●Jiho Park, Severní Korea

●Poramin Kanyakool, Thajsko

●Trung Pham Huy, Vietnam


SOUTĚŽ MLADÝCH FOTOGRAFŮ

Fotografové ve věku 12 až 19 let byli vyzváni, aby jedním snímkem zareagovali na téma „rozmanitost“. Nejlepší mladý fotograf roku bude vyhlášen 17. dubna.

Jméno/ národnost/ věk v době přihlášení

●Zelle Westfall / USA / 17 let

●Johannes Weigl / Rakousko / 16 let

●Faiyad Uzzaman / Bangladéš

●Emma Last / Británie / 16 let

●Xinyu Fu / Čína / 17 let

●Ilia Bugaev / Moldávie / 17 let

●Stepan Chubaev / Rusko / 19 let

●Jeremy Kupfuwa / Zimbabwe

Společnost Sony je vedoucí výrobce produktů na poli audio, video, her, komunikace, klíčovacích zařízení a informačních technologií jak pro spotřebitele, tak i pro profesionální trh. Společnost Sony zastává díky svému podnikání v hudebním a zobrazovacím průmyslu, v odvětví počítačové zábavy a online služeb unikátní pozici světového jedničky elektronického a zábavního průmyslu. Sony zaznamenala ve fiskálním roce končícím k 31.3.2018 úhrnné roční prodeje ve výši přibližně 77 miliard USD. Globální webová stránka společnosti Sony: http://www.sony.net/

Přiložené soubory

Dokument Word