Sledovat Sony Česká republika

Společnost Sony představuje dlouho očekávaný objektiv 400mm F2.8 G Master™

Tisková zpráva   •   Čvn 28, 2018 13:59 CEST

Nový superteleobjektiv s pevným ohniskem a velkou clonou je nejlehčím objektivem ve své třídě na světě, přináší výjimečný výkon AF, inovativní optickou konstrukci a mimořádnou kvalitu obrazu 

Společnost Sony dnes představila dlouho očekávaný superteleobjektiv FE 400mm F2.8 GM OSS s pevným ohniskem a velkou clonou (model SEL400F28GM).

Nový objektiv FE 400mm F2.8 GM OSS od Sony je výsledkem intenzivního výzkumu i testování a je prvním superteleobjektivem s velkou clonou, který rozšíří řadu objektivů typu E-mount. Tento úchvatný nový objektiv přináší špičkovou kvalitu obrazu, výjimečnou rychlost a přesnost ostření. Může se také pochlubit nejnižší hmotností ve své třídě[1] a dokonale vyváženou konstrukcí. Je ideální volbou pro profesionální fotografy divokých zvířat, přírody i sportu a je dokonalým doplňkem široké řady těl fotoaparátů s bajonetem typu E-mount, mezi které patří α9, α7R III a další.

Nejlehčí 400mm objektiv s pevným ohniskem a F2.8 na světě je ideálně vyvážený pro fotografování z monopodu nebo z ruky

Nový objektiv FE 400mm F2.8 GM OSS váží pouhých 2897 g, je velmi snadno přenosný a při focení z ruky se ovládá lépe než kterýkoli objektiv této třídy. Nízké hmotnosti tohoto objektivu bylo dosaženo díky inovativní optické konstrukci, která zahrnuje tři fluoritové členy a má snížený počet optických členů v přední části šasi objektivu, u něhož byly použity odolné komponenty z hořčíkové slitiny.

Navíc opakované terénní testy a hodnocení profesionálními fotografy po celém světě vedly k vývoji konstrukce objektivu, která už nemá těžkou přední část a snižuje ve srovnání s modelem SAL500F40G moment setrvačnosti odolávající rotaci až o 50 %.[2] Díky tomu umožňuje rychlejší a přesnější panning, ať už fotíte z ruky nebo z monopodu.

Rychlý a přesný autofokus

Objektiv FE 400mm F2.8 GM OSS byl osazen dvěma nově vyvinutými vysokorychlostními lineárními motory XD (extreme dynamic), které pohybují ostřící skupinou objektivu a dosahují až pětinásobného zlepšení[3] při sledování pohybujících se objektů, aby mohl objektiv plně těžit z rychle se vyvíjejících schopností snímání a ostření nejnovějších fotoaparátů od Sony. Tyto motory podporují speciálně vyvinuté algoritmy pohybu, které minimalizují zpoždění a nestabilitu a kontrolují hladinu hluku. Díky tomu je automatické ostření výjimečně rychlé, přesné a tiché. To umožňuje objektivu snadno zachytit dynamicky a rychle se pohybující sportovce nebo divoká zvířata.

Kvalita obrazu a bokeh objektivů G Master

Nový superteleobjektiv s velkou clonou a pevným ohniskem je členem rodiny prémiových objektivů řady G Master, nabízí neuvěřitelnou úroveň kvality obrazu a detailů, výjimečný kontrast a rozlišení, které si udržuje až k okrajům snímku. Unikátní optická konstrukce zahrnuje tři fluoritové prvky, které pomáhají minimalizovat chromatickou aberaci a potlačují jakékoli slévání barev. Objektiv také dostal originální povrchovou úpravu Nano AR od Sony, která eliminuje veškeré nežádoucí efekty, jako je oslnění nebo ghosting.

Kromě působivého rozlišení nabízí objektiv také kruhovou clonu s 11 lamelami, která umožňuje docílit výjimečně přirozeného a nádherného rozostření pozadí neboli „bokehu“. Každý jednotlivý objektiv je testován tak, aby dosáhl maximální kvality obrazu a „bokehu“.

Nový FE 400mm F2.8 GM OSS je kompatibilní stelekonvertory 1,4x a 2,0x pro systém E-mount, se kterými dosahuje při snímání s prodlouženou ohniskovou vzdáleností vynikajícího výkonu[4] a zachovává si přitom rychlost i přesnost autofokusu.

Odolnost, spolehlivost a ovladatelnost

Aby novinka od Sony, FE 400mm F2.8 GM OSS, odolávala drsným podmínkám při sportovních akcích či při fotografování divoké přírody, používá se při její výrobě odolná hořčíková slitina a odolná lehká clona z uhlíkových vláken. Objektiv je odolný proti prachu i vlhkosti[5] a jeho přední část má fluorovou povrchovou úpravu, díky níž je odolný proti ušpinění a otiskům prstů.

Objektiv také disponuje několika ovladači, včetně tlačítka ‘Full-Time DMF’ pro okamžité přepnutí na manuální ostření v jakémkoli okamžiku, individuálně nastavitelná tlačítka pro uzamčení zaostření na čtyřech různých místech na těle objektivu – to například umožňuje snadný přístup k režimu Eye AF – a ostřící kroužek, který nabízí manuální ostření Linear Response MF pro přesné a pohotové manuální ostření. Nový objektiv je také vybaven vestavěnou optickou stabilizací pro dynamické sportovní akce a tři různá nastavení „režimů“ (Mode), včetně zcela nového nastavení režimu 3[6] s pokročilým algoritmem, který zajišťuje snadnější kompozici při sledování pohybujících se předmětů. Nový model je jako vůbec první z objektivů Sony vybaven funkčním kroužkem s volitelným nastavením „Preset“ a „Function“[7], který dále přispívá k možnosti individuálního nastavení.

FE 400mm F2.8 GM OSS má slot pro zasouvací (drop-in) filtr[8], do kterého se hodí ND filtr a další typy filtrů o průměru ø 40,5 mm, stejně jako doplňkový zasouvací (drop-in) cirkulární polarizační filtr VF-DCPL1. Filtr VF-DCPL1 je možné otočit pro dosažení kýžené polarizace, pokud je nasazený na objektiv.

Aktualizace systémového softwaru α9 podporující FE 400mm F2.8 GM OSS[9]

Nejnovější aktualizace systémového softwaru (verze 3.00) pro α9 (ILCE-9) přináší podporu nového objektivu FE 400mm F2.8 GM OSS (SEL400F28GM), optimalizuje výkon stabilizace obrazu a umožňuje sériové snímání se sledováním s automatickým ostřením (auto focus tracking), i když je clonové číslo vyšší nežF11.

Aktualizace také přináší další možnosti, jak vložit sériové číslo fotoaparátu do exif dat, tedy funkci, kterou často vyžadovali profesionální sportovní fotografové a fotoreportéři. Kromě toho bylo implementováno několik dalších aktualizací pro fotoaparát α9, včetně zrychlení autofokusu při slabém osvětlení, zlepšení výkonu kontinuálního AF při sledování pohybujících se objektů a zkrácení zpoždění při focení s bleskem.

[1] Ve srovnání s 400mm objektivy s F2.8 pro 35mm plnoformátové fotoaparáty, podle průzkumu společnosti Sony v červnu 2018

[2] Při nasazení na α9 s gripem VG-C3EM. Ve srovnání s α99 II + SAL500F40G, testováno společností Sony

[3] Při nasazení na α9. Ve srovnání se SAL300F28G2 nasazeným na α9 (s LA-EA3), testováno společností Sony

[4] Maximální clonové číslo při použití s telekonvertory 1,4x (SEL14TC) a 2,0x (SEL20TC) je F4, respektive F5,6

[5] Není zaručena 100% odolnost proti prachu a vodě.

[6] Software α9 je nutné aktualizovat na nejnovější verzi, aby bylo možné při použití s α9 aktivovat MODE 3 u Optical SteadyShot. Informace týkající se kompatibility těla fotoaparátu naleznete na stránkách podpory Sony.

[7] Funkce lze naprogramovat prostřednictvím menu na těle fotoaparátu. Funkce Power Focus je nastavena automaticky. Funkci APS-C/Full Frame Select je možné naprogramovat po aktualizaci softwaru α9 na nejnovější verzi. Informace týkající se aktuálních funkcí a kompatibility těla fotoaparátu naleznete na stránkách podpory Sony.

[8] Standardní filtr je již od začátku nasazen v držáku filtrů. Filtr je součástí optického systému objektivu a buď standardní nebo cirkulární polarizační filtr by měl být nasazen, kdykoli objektiv používáte. Ujistěte se, že je filtr nasazený před tím, než do paměti uložíte ohnisko pro přednastavení funkce ostření.

[9] Aktualizace systémového softwaru pro α9 bude již brzy k dispozici. Další informace naleznete na stránkách podpory Sony. https://www.sony.co.uk/electronics/support/e-mount-body-ilce9-series/ilce-9#downloads

Společnost Sony je vedoucí výrobce produktů na poli audio, video, her, komunikace, klíčovacích zařízení a informačních technologií jak pro spotřebitele, tak i pro profesionální trh. Společnost Sony zastává díky svému podnikání v hudebním a zobrazovacím průmyslu, v odvětví počítačové zábavy a online služeb unikátní pozici světového jedničky elektronického a zábavního průmyslu. Sony zaznamenala ve fiskálním roce končícím k 31.3.2018 úhrnné roční prodeje ve výši přibližně 77 miliard USD. Globální webová stránka společnosti Sony: http://www.sony.net/

Přiložené soubory

Dokument Word