Sledovat Sony Česká republika

Společnost Sony rozšiřuje portfolio fullframových objektivů a představuje model 12-24mm G Master™, nejvíce širokoúhlý zoomový objektiv na světě s průběžnou světelností f/2,8

Tisková zpráva   •   Čvc 08, 2020 13:04 CEST

Společnost Sony představila působivý nový přírůstek do rodiny svých fullframových objektivů. Je jím světelný ultra širokoúhlý zoomový objektiv FE 12-24mm F2.8 GM (model SEL1224GM). Tento kompaktní a všestranný objektiv je ideální pro fotografování krajin, hvězdné oblohy či architektury, přitom nabízí vynikající přesnost aktivním sportovním fotografům, kteří chtějí využít jeho extrémně široký úhel záběru. Model patří do řady vlajkových objektivů Sony G Master. Jeho uživatelé se mohou spolehnout na výjimečnou obrazovou kvalitu, a to až do extrémně širokého úhlu záběru s ohniskovou vzdáleností 12 mm a průběžnou světelností f/2,8 v kombinaci s nádherným bokehem.

Představení objektivu FE 12-24mm F2.8 GM znamená, že řada objektivů G Master od Sony s konstantní světelností f/2,8 nyní zahrnuje objektivy s ohniskovými vzdálenostmi od 12 mm do 200 mm[1]. Při ohniskové vzdálenosti 12 mm se jedná o nejvíce širokoúhlý zoomový objektiv se světelností f/2,8[2] na světě. Tato ohnisková vzdálenost umožňuje zdůraznit vzdálenost a vytvořit dynamickou perspektivu, kterou nelze zachytit lidským okem. Tím se otevírají dveře novým způsobům kreativního vyjádření.

Model FE 12-24mm F2.8 GM těží zdůmyslné a inovativní konstrukce, která zajišťuje výjimečnou kvalitu obrazu po celé ploše snímku v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Objektiv je vybaven třemi extrémně přesnými členy XA (extreme aspherical), mezi nimiž je také největší XA člen, který byl kdy pro objektiv α™(Alpha™) vyroben. Tyto XA členy, k nimž byl přidán další asférický člen, efektivně potlačují astigmatismus, koma a zakřivení pole až po samotné okraje snímku. Objektiv je kromě toho osazen třemi skleněnými ED členy (Extra-low Dispersion) a dvěma skleněnými Super ED členy, které zásadně potlačují chromatickou aberaci a společně zajišťují ostrost obrazu až k okrajům a minimalizují chromatickou aberaci („colour fringing“).

Plovoucí zaostřovací mechanismus rozděluje skupiny optických členů do dvou skupin, které lze ovládat nezávisle na sobě. To výjimečně efektivně zajišťuje jak vynikající výkon při focení zblízka, tak i maximální ostrost při focení na jakoukoli vzdálenost. Díky tomu lze docílit konstantní minimální zaostřovací vzdálenost 0,28 metru v celém průběhu zoomu. Protože se jedná o objektiv s vnitřním zaostřováním, jeho délka zůstává stejná a jeho těžiště se jen velmi málo mění, takže je v ruce optimálně vyvážený.

Charakteristického bokehu série objektivů G Master od Sony bylo docíleno jemným vyladěním charakteristik sférických aberací objektivu v průběhu navrhování i výroby. Zároveň potlačuje extrémní přesnost povrchu XA členů efekt dvojitých okrajů a v kombinaci s kruhovou devítílamelovou clonou dále zkvalitňuje výjimečný bokeh.

Model FE 12-24mm F2.8 GM je osazen čtyřmi lineárními výkonnými vysokorychlostními motory XD (extreme dynamic), které zajišťují, aby byl objektiv kompatibilní s rychlostí aktuálních i budoucích těl fotoaparátů. Každá ze dvou ostřících skupin je poháněna dvěma motory, takže je automatické ostření rychlé a přesné. Nové algoritmy ovládání maximalizují odpověď systému lineárních motorů XD a docilují bezchybné synchronizace mezi dvěma ostřícími skupinami. Další výhodou je, že je chod objektivu extrémně tichý s minimem vibrací.

Vůbec poprvé byla pro objektiv FE 12-24mm F2.8 GM použita zcela nová nano vrstva Nano AR Coating II, která se aplikuje na velké optické členy nebo na povrch silně zakřivených členů. Tato vrstva potlačuje vnitřní odlesky, minimalizuje odlesky a tzv. „ghosting“ pro jasné a ostré snímky. Navzdory širokému úhlu záběru udržuje nano vrstva Nano AR Coating II dokonalou ostrost a kontrast po celé ploše snímku, a to i ve složitých světelných podmínkách.

Natáčení videí

Konstantní světelnost f/2,8 při nastavení jakékoli ohniskové vzdálenosti zajistí, že expozice při zoomování zůstane stejná. Díky tomu zůstávají rychlost závěrky a citlivost ISO během nahrávání stejná. Kreativní možnosti, které nahrávání videí s objektivem s úhlem záběru odpovídajícímu ohniskové vzdálenosti 12 mm a konstantní světelností f/2,8 pro fullframe nabízí, nemají hranic. Při použití s tělem s APS-C snímačem nebo úhlu záběru Super 35, odpovídá na širokém konci rozsahu ohniskové vzdálenosti ekvivalentu 18 mm, a tak poskytuje velmi užitečný rozsah zoomu pro filmování.

Profesionální ovládání

Objektiv FE 12-24mm F2.8 GM váží pouhých847 gramů a je vybaven množstvím prvků, které umožňují plně profesionální ovládání při snímání. Mezi těmito prvky je programovatelné tlačítko aretace ostření, tlačítko pro přepínání režimů ostření, zoomovací kroužek a ostřící kroužek, které jsou umístěny tak, aby umožňovaly snadné ovládání během fotografování. Linear Response MF zajišťuje, aby ostřící kroužek reagoval i na ten nejjemnější pohyb při manuálním ostření, takže fotograf cítí okamžitou a přesnou odezvu. Objektiv je odolný proti prachu a vodě[1] a přední optický člen objektivu je opatřen fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu, olej a další nečistoty. Zjednodušuje otření otisků prstů z povrchu objektivu. Zadní držák filtrů slouží k uchycení standardních plochých ND filtrů, filtrů pro korekci barev a dalších filtrů a rozšiřuje tím možnosti vyjádření. Společně s objektivem se dodává také šablona pro úpravu tvaru plochých filtrů.

Cena a dostupnost

Model FE 12-24mm F2.8 GM bude v Evropě v prodeji od srpna 2020 s cenou přibližně 3300 €.

Úplné informace o produktu naleznete na: https://www.sony.cz/electronics/fotoaparaty-objektivy/sel1224gm

Celou řadu exkluzivních příběhů, videí a úchvatného nového obsahu pořízeného nejnovějšími fotoaparáty a dalšími produkty z řady Sony α naleznete na https://www.sony.co.uk/alphauniverse. Evropské stránky fotografie Sony jsou ve 22 jazycích a naleznete zde detailní informace týkající se produktových novinek, soutěží a aktuální seznam akcí Sony v jednotlivých státech.

Produktové video o novém objektivu FE 12-24mm F2.8 GM můžete shlédnout na: https://youtu.be/NXzAZjZzjoI.

[1] Plná odolnost proti prachu a vlhkosti není zaručena.

[1] SEL1224GM, SEL1635GM, SEL2470GM, SEL70200GM

[2] V porovnání se zoomovými výměnnými objektivy s průběžnou světelností f/2,8 35 mm pro 35mm fullframové digitální fotoaparáty. Údaje platné k červenci 2020. Průzkum Sony.

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na:http://www.sony.net/