Sledovat Sony Česká republika

STUDENTSKÁ SOUTĚŽ A SOUTĚŽ PRO MLADÉ FOTOGRAFY 2020

Tisková zpráva   •   Bře 10, 2020 14:19 CET

Světová fotografická organizace (World Photography Organisation) dnes představuje jména fotografů, kteří se dostali do užšího výběru studentské soutěže a také nové informace o fotografických projektech příjemců studentského grantu Sony 2019. Dále byly uveřejněny detaily týkající se fotografů z užšího výběru soutěže pro mladé fotografy Práce studentů i těch, kteří se dostali do užšího výběru soutěže pro mladé fotografy, stejně jako díla příjemců studentských grantů, budou vystavena a stanou se součástí Sony World Photography Awards 2020, která se bude konat v galerii Somerset House letos v dubnu.

UŽŠÍ VÝBĚR STUDENTSKÉ SPUTĚŽE

Užší výběr studentské soutěže představuje soubor děl deseti studentů předních institucí poskytujících vyšší vzdělání z celého světa. Studenti byli vyzváni, aby do soutěže přihlásili sérii 5 – 10 fotografií, kterými reagovali na dvě různá zadání. Všech 10 fotografů, kteří se umístili v užším výběru, získalo digitální fotovybavení od společnosti Sony, které jim pomůže dokončit projekt. Vítěz soutěže získá titul student fotografie roku a fotografické vybavení od společnosti Sony v hodnotě 30 000 € pro svou školu.

První zadání znělo Invisible Lines (Neviditelné linie). Studenti měli za úkol zabývat se příběhy lidí, kteří se pokoušejí prolomit neviditelné bariéry a struktury, ať už přírodní, společenské, či intelektuální. Fotografie Reyada Abedina (Bangladéš, Counter Foto - A Center for Visual Arts) s názvem The Name of My City is Dust and Smoke and Life představují snímky jeho rodného města Dhaky, v němž měl prudký rozvoj infrastruktury a narušené hranice mezi přírodou a lidmi vytvořenými stavbami devastující vliv na ekologickou rovnováhu životního prostředí ve městě i v jeho blízkosti. Během projektu s názvem The Truth is in The Soil pobývala Ioanna Sakellarakiová (Řecko, Royal College of Art) s tradičními komunitami profesionálních plaček, které obývají řecký poloostrov Mani. Snímky Sakellarakiové vypovídají o vlastním zármutku a ztrátě. Ukazují siluety truchlících žen, které jsou promítány na abstraktní pozadí. Ukazují tím náš vztah k smrti a její přijímání.

Druhé zadané téma, Sustainability Now,postavilo studenty před úkol vytvořit soubor prací, jež by spojovala ekologická udržitelnost. K nejlepším patřila práce s titulem Guardians od Fangbin Chena (Pevninská Čína, Qilu University of Technology), která zaznamenává snahy fotografovy místní komunity zamezit šíření koronaviru. Chen odkazuje na konzumaci divokých zvířat jako na pravděpodobný zdroj epidemie. Jeho fotografie vyzývají lidi, aby přehodnotili svůj vztah ke světu přírody. Arantza Sánchez Reyes zase ve svém díle Roots of Cause, (Mexiko, LCI Monterrey) reflektuje snahy o individuální život v mexickém Monterrey, které je známé jako jedno z nejlidnatějších měst Latinské Ameriky, s cílem znovudosažení přírodní rovnováhy vedením udržitelnějšího způsobu života.

Mezi ostatními studenty, kteří se představí, budou: Micaela del Sol Angulo (Peru, Centro de la Imagen), Robin Ansart (Francie, Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière), Amy Davis (Jižní Afrika, CityVarsity Cape Town), Ashley Tofa (Nový Zéland, The University of Auckland), Tobia Faverio (Itálie, Nuova Accademia di Belle Arti) a Chip Skingley (VB, University of the West of England – Bristol).

Porotcem pro letošní užší výběr studentské soutěže byl Tim Clark, kurátor, spisovatel a hlavní editor 1000 Words.

STUDENTSKÝ GRANT SONY 2019

Nejčerstvějšími příjemci studentského grantu Sony, kteří byli vybráni z užšího výběru studentské kategorie soutěže Sony World Photography Awards 2019, se stali Joel Davies (VB), Sam Delaware (USA) a Tobias Kobborg Kristensen (Dánsko). Každý z těchto fotografů získal 3 500 $. Jejich úkolem potom bylo použít vlastní fotoaparát Sony k vytvoření projektu, který bude reagovat na zadané Changing Cities, zkoumání zelených iniciativ v různých městech.

Výsledné projekty se představí na výstavě Sony World Photography Awards 2020 mezi nimiž budou:

Projekt s názvem We Reap What We Sow od Joela Daviese, který zobrazuje práci Freightliners Farm, charity, která je aktivní v londýnské čtvrti Islington – oblasti s nejvyšší hustotou obyvatel ve Velké Británii. Daviesovy snímky dokumentují dobrovolníky i návštěvníky, pro které farma představuje velmi vítaný a potřebný prostor se zelení, který poskytuje podporu komunitě. Soubor Cellular Culture od Sama Delaware představuje inovativní výzkum, prováděný společností JUST Inc. se sídlem v San Francisku, která se zabývá výrobou potravin. Snahou této společnosti je začít vyrábět maso pěstované v laboratořích. Tato snaha by měla zmírnit dopad společnosti na přírodní zdroje naší planety. Projekt Green Copenhagen od Tobias Kobborga Kristensena ukazuje snahy a iniciativy představitelů a obyvatel měst, jejímž cílem je stát se do roku 2025 prvním hlavním městem s neutrální uhlíkovou stopou.

UŽŠÍ VÝBĚR SOUTĚŽE PRO MLADÉ FOTOGRAFY

V letošním roce představila Světová fotografická organizace nový formát soutěže pro ročník 2020. Cílem bylo dát více příležitostí mladým fotografům a výsledkem této změny je nárůst počtu přihlášených prací o 50 %. Soutěž pro mladé fotografy probíhala od června do prosince 2019. Fotografové, kteří se soutěže do soutěže chtěli přihlásit, měli vytvořit a přihlásit až tři snímky měsíčně, které se měly vztahovat ke konkrétnímu zadanému tématu. Zadání zahrnovalo témata krajina, cestování, portrét a streetová fotografie. Každý měsíc byl vyhlášen nový vítěz kategorie a byl přidán do užšího výběru soutěže o titul mladý fotograf roku 2020.

V užším výběru soutěže pro mladé fotografy 2020 se umístili:

Jason Chen (USA, 17 let, krajina, červen 2019) s fotografií majestátní scenérie řeky s vodopádem známým jako Grand Canyon v Yellowstonu. Prostřednictvím svého snímku Dita Suci Putri Rahmawati (Indonézie, 18 let, životní prostředí, červenec 2019) se snaží zvýšit povědomí o životních podmínkách ve znečištěných oblastech v TPST Piyungan v regentnsví Bantul v provincii Yogyakarta. Bruce Bai (Pevninská Čína, 17 let, příroda a divoká zvířata, srpen 2019) přichází s monochromatickým snímkem klidné hladiny jezera Qinghai Lake v Číně. Snímek Rama Kaushalyana (Indie, 17 let, cestování, září 2019) zobrazuje tvář mladé ženy, která se připravuje na slavnost Maha Šivaratri v Kaveripattinamu, každoroční oslavu boha Shivy. Na portrétu, který se umístil v užším výběru, se Kolton Almany (USA, 16 let, portrét, říjen 2019) rozhodla zpodobnit svůj model v prostředí knihovny, aby ztvárnila různé kapitoly příběhů lidského života. Hsien-Pang Hsieh (Tchaj-wan, 19 let, streetová fotografie, listopad 2019) využívá svůj snímek muže, který zdánlivě spěšně kráčí pryč, ale ve skutečnosti stojí, k tomu, aby okomentoval rychlé životní tempo a vyzval ostatní, aby čas od času zpomalili. Vysoce kontrastní černobílá fotografie Liama Moynihana (USA, 17 let, otevřené téma, prosinec 2019) zobrazuje tmavé siluety tří chlapců hrajících „roofball“ na letním táboře ve Wortonu v Marylandu.

Porotkyní soutěže o titul mladý fotograf roku je Gisela Kayser, výkonná ředitelka a umělecká ředitelka Freundeskreis Willy-Brandt-Haus e.V. v Berlíně. Vítězové získají kromě vystavování svého díla po boku současných předních fotografů po celém světě také digitální fotovýbavu od Sony, která jim pomůže naplnit jejich vize.


UŽŠÍ VÝBĚR STUDENTSKÉ SOUTĚŽE 2020
Reyad Abedin, BangladéšCounter Foto – A Center for Visual Art
Robin Ansart, FrancieEcole Nationale Supérieure Louis-Lumière
Micaela Del Sol Angulo, PeruCentro de la Imagen
Fangbin Chen, Pevninská ČínaQilu University of Technology
Amy Davis, Jihoafrická republikaCityVarsity Cape Town
Tobia Faverio, ItálieNABA Nuova Accademia di Belle Arti
Ioanna Sakellaraki, ŘeckoRoyal College of Art UK
Arantza Sánchez Reyes, MexikoLCI Monterrey
Chip Skingley, Velká BritánieUniversity of the West of England
Ashley Tofa, Nový ZélandThe University of Aukland
UŽŠÍ VÝBĚR SOUTĚŽE PRO MLADÉ FOTOGRAFY 2020
KRAJINA / LANDSCAPE:Jason Chen, USA
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ / ENVIRONMENT: Dita Suci Putri Rahmawati, Indonézie
PŘÍRODA A DIVOKÁ ZVÍŘATA / NATURE & WILDLIFE: Bruce Bai, Pevninská Čína
CESTOVÁNÍ / TRAVEL: Ram Kaushalyan, Indie
PORTRÉT / PORTRAITURE: Kolton Almany, USA
STREETOVÁ FOTOGRAFIE / STREET PHOTOGRAPHY: Hsien-Pang Hsieh, Tchaj-wan
OTEVŘENÉ TÉMA / OPEN CALL: Liam Moynihan, USA

SNÍMKY JSOU K DISPOZICI NA WORLDPHOTO.ORG/PRESS
worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

O GRANTECH SONY

Grantový program společnosti Sony ještě dále podporuje snahu společnosti Sony podporovat současné fotografy a přispívat k dalšímu rozvoji fotografické kultury po celém světě. Grantový program Sony se poprvé představil v roce 2016 a je organizován Světovou fotografickou organizací. Přináší vítězům soutěže Sony World Photography Awards a fotografům, kteří se umístili v užším výběru další příležitosti, aby mohli dále pokračovat ve své práci či navázat dlouhodobou spolupráci se společností Sony po skončení soutěže. Příjemci grantů jsou vybíráni ze soutěžících v profesionální a studentské kategorii.

O SVĚTOVÉ FOTOGRAFICKÉ ORGANIZACI (World Photography Organisation)

Organizace World Photography Organisation je globální platformou pro fotografické iniciativy. Jsme aktivní ve více než 180 zemích a naším cílem je pozvednout úroveň debaty o fotografii tím, že vyzdvihneme nejlepší snímky a fotografy celé planety. Jsme hrdí na to, že po celém světě budujeme trvalé vztahy s jednotlivými fotografy, stejně jako se špičkovými partnery z fotografického průmyslu. Po celý rok pořádáme řadu akcí, včetně Sony World Photography Awards, největší fotografické soutěže na světě, dále PHOTOFAIRS, mezinárodní umělecké trhy zaměřené na fotografování. Další informace naleznete na www.worldphoto.org. Sledujte Světovou fotografickou organizaci na Instagramu (@worldphotoorg), Twitteru (@WorldPhotoOrg) a LinkedIn/Facebooku (World Photography Organisation). Naše hashtagy jsou #sonyworldphotographyawards #swpa.

DIVIZE SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC.

Sony Imaging Products & Solutions Inc. je dceřiná společnost stoprocentně vlastněná společností Sony Corporation, která je zodpovědná za zobrazovací produkty a řešení, od spotřebních fotoaparátů, řešení pro vysílání, produkty pro profesionály, až po zdravotnictví.

NÁVŠTĚVNÍCI A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ INFORMACE

NÁZEV:Sony World Photography Awards 2020

MÍSTO KONÁNÍ:Somerset House, Londýn, WC2R 1LA

DATUM KONÁNÍ: 17. dubna – 4. května 2020

OTEVÍRACÍ DOBA: pondělí – pátek 10.00 – 21.00 / sobota – neděle 10.00 – 20.00

VSTUPENKY: možno zakoupit 5. března 2020 (9-14 £). Podrobnější informace naleznete na www.worldphoto.org/exhibition

AUTOŘI SNÍMKŮ

ZLEVA DOPRAVA PO ŘADÁCH:

© Chip Skingley, Velká Británie, užší výběr, soutěž Sony World Photography Awards 2020

© Ioanna Sakellaraki, Velká Británie, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Reyad Abedin, Bangladesh, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Arantza Sánchez Reyes, Mexiko, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Chip Skingley, Velká Británie, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Sam Delaware, USA, grant Sony pro profesionální fotografy, Sony World Photography Awards 2020

© William Moynihan, USA, vítěz kategorie, soutěž pro mladé fotografy, otevřené téma, Sony World Photography Awards 2020

© Jason Chen, USA, vítěz kategorie, soutěž pro mladé fotografy, krajina, Sony World Photography Awards 2020

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na:http://www.sony.net/