Sledovat Sony Česká republika

Užší výběr soutěže Sony World Photography Awards 2018 přinesl výjimečnou kvalitu, různorodost a rekordní počet přihlášených

Tisková zpráva   •   Úno 28, 2018 14:28 CET

Dnešní vyhlášení naznačuje, že nejrůznorodější mezinárodní fotografickou soutěž na světě čeká impozantní rok

Všechny snímky z užšího výběru jsou k dispozici na worldphoto.org/press

Přihlášeno bylo téměř 320 000 snímků z celého světa, to znamená 40% nárůst počtu přihlášených ve srovnání s ročníkem 2017.

Celkový vítěz soutěže bude vyhlášen 19. dubna 2018 (ve 23:00 středoevropského času) a v londýnské galerii Somerset House se bude konat zvlášť připravená výstava.

28. ÚNORA 2018: Dnes budou vyhlášena jména fotografů, kteří jsou v rámci soutěže Sony World Photography Awards 2018, nejrozmanitější fotografické soutěže na světě, nominováni do užšího výběru, a jména fotografů, kteří byli doporučeni porotou.

Fotografové pocházející z více než 200 zemí přihlásili do různých soutěžních kategorií téměř 320 000 snímků, což je doposud nejvyšší počet přihlášených snímků a 40% nárůst oproti roku 2017. Na porotu udělala velký dojem vysoká kvalita přihlášených snímků a také schopnost poskytnout vhled do nejdůležitějších trendů a aktuálních zájmů fotografů, kteří v současnosti tvoří.

Soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation), již 11 let spolupracuje s generálním sponzorem soutěže, společností Sony. V užším výběru soutěže (nejlepších 10 z každé kategorie) a na seznamu doporučených snímků (50 nejlepších snímků z každé kategorie) jsou některé z nejlepších fotografií současnosti, které byly zachyceny v uplynulém roce.

Mezinárodní portfolio fotografií ukazuje obrovskou rozmanitost žánrů, stylů i témat snímků ve všech čtyřech soutěžích: profesionální (Professional), otevřené (Open), pro mladé fotografy (Youth)a studentské soutěži (Student Focus). Profesionální soutěž je rozdělena do 10 kategorií, mezi něž patří architektura (Architecture), otázky současnosti (Contemporary Issues), krajina (Landscape), svět přírody & divoká zvířata (Natural World & Wildlife), portréty (Portraiture)a dvě kategorie, které jsou v letošním ročníku nové: kreativní (Creative)a objevitelská (Discovery). Otevřená soutěž je rovněž rozdělena do 10 kategorií, mezi něž patří kategorie kultura (Culture), upravené (Enhanced), pohyb (Motion), streetová fotografie (Street Photography) a cestování (Travel).

V letošním roce byl do všech 10 kategorií profesionální soutěže, v níž se posuzují série snímků, přihlášen úctyhodný počet snímků. Porotci se shodli na tom, že přihlášené práce byly výjimečně silné, zejména pokud jde o dvě nové soutěžní kategorie – kreativní a objevitelskou. Mezi sériemi snímků, jež se dostaly do užšího výběru, naleznete od takových, které ukazují posedlost lidstva bohatstvím, přes snímky dokumentující uprchlickou krizi Rohyngů, až po osobité portréty psů a jejich majitelů. Fotografové se nyní utkají o vítězství ve svých kategoriích a o titul fotografa roku.

Do deseti kategorií otevřené soutěže, v níž se posuzují jednotlivé snímky, byly také přihlášeny snímky pokrývající širokou paletou témat. Nejvíce fotografií bylo přihlášeno do kategorií streetová fotografie, krajina a příroda. Mezi díla v užším výběru patří nádherné snímky zamrzlých jezer, sluncem zalitých pouští či skrytých lesů, úchvatné portréty tváří z celého světa, unikátní pohledy na kultury a tradice, které by jinak zůstaly skryty. Mnoho snímků z otevřené soutěže bylo oceněno jako „doporučené“ a zařazeno mezi 50 nejlepších prací ve své kategorii, od snímků industriálních elektráren, přes hejna labutí, po handicapované sportovce soutěžící v dešti.

Všechny snímky z profesionální a otevřené kategorie, které se dostaly do užšího výběru, budou dále v soutěži pokračovat. Budou z nich vybráni vítězové jednotlivých kategorií. Jeden z nich dostane možnost získat titul fotografa roku a výhru $25 000 (USD), nebo titul fotografa roku otevřené soutěže a výhru $5 000 (USD).

Do soutěže pro mladé fotografy byla přihlášena rozmanitá paleta snímků od fotografů ve věku 12-19 let. Ti posílali vždy jeden snímek na téma „moje okolí“. Ve srovnání s loňským ročníkem bylo přihlášeno o 8000 snímků více.

Také do studentské soutěže Student Focus byly přihlášeny snímky z univerzit z celého světa. Deset studentů z VB, Indie, Francie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Argentiny, Kanady a Číny, kteří byli zvoleni do užšího výběru, vytvoří další práce a budou mít možnost vyhrát digitální fotovýbavu v hodnotě €30 000 (EUR) pro svoji universitu.

Vítězové jednotlivých soutěží budou vyhlášeni během slavnostního ceremoniálu, který se bude konat 19. dubna v Londýně. Fotograf roku, fotograf roku otevřené soutěže, vítězové jednotlivých kategorií profesionální soutěže, soutěže mladých fotografů a deset účastníků soutěže Student Focus, kteří se umístí v užším výběru, poletí do Londýna, aby se slavnostního vyhlášení zúčastnili. Vítězové jednotlivých kategorií také obdrží nejnovější digitální fotovýbavu a budou představeni v ročence soutěže pro rok 2018.

Soutěž Sony World Photography Awards je anonymně hodnocena mezinárodně uznávanými profesionály z oboru. Porotě posuzující soutěž profesionálů 2018 předsedal Mike Trow (bývalý obrazový redaktor časopisu British Vogue) a zastoupeni v ní byli představitelé mezinárodních muzeí, nakladatelství a médií.

Philip Tinari (porotce a ředitel Ullens Centre for Contemporary Art, Čína)uvedl:

"Jsme ohromeni hloubkou a různorodostí děl, které jsme posuzovali, a inspiruje nás množství způsobů, jakými se fotografové z celého světa zabývají otázkami, které se týkají nás všech.“

Naomi Cass (porotkyně a ředitelka Centre for Contemporary Photography v Melbourne, Austrálie) poznamenala: „Množství děl, která jsme posuzovali, bylo závratné, a jejich rozmanitost se postarala o intenzivní diskuzi mezi porotci, která vedla k výběru výjimečných vítězů. Dojem na mě udělala různorodost přístupů v rámci jedné kategorie a hloubka fotografů z celého světa.“

Clare Grafik (porotkyně a ředitelka výstav The Photographers' Gallery v Londýně, GB) uvedla: „Od nových přístupů k portrétu po kreativní reakce na krajinu v níž žijeme, ukazují snímky, jak širokým a inovativním oborem se fotografie stává. S tím, jak se naše vnímání fotografických snímků stává ještě rozmanitějším, nám dává tato soutěž možnost soustředit se na nové talenty a důležité projekty, které by nám jinak unikly.“

Ve svém komentáři k letošnímu ročníku soutěže poznamenal Scott Gray (výkonný ředitel Světové fotografické organizace): „Kvalita letos přihlášených snímků byla velmi působivá, do celé soutěže se přihlásila výjimečná umělecká díla. Soutěž již 11 let svého trvání oslavuje fotografy a fotografie a my budeme nadále pracovat na tom, abychom zajistili fotografii uznání jako dynamickému, vzrušujícímu a dostupnému médiu.“

Veškeré vítězné snímky a snímky z užšího výběru se představí jako součást výstavy Sony World Photography Awards Exhibition 2018 v londýnské galeriiSomerset House. Součástí této výstavy bude také sekce věnovaná zvlášť vybraným pracím fotografa, který získá cenu za výjimečný přínos fotografii pro rok 2018 . Výstava se bude konat od 20. dubna do 6. května. Vstupenky lze objednat na www.worldphoto.org/2018exhibition

Společnost Sony je vedoucí výrobce produktů na poli audio, video, her, komunikace, klíčovacích zařízení a informačních technologií jak pro spotřebitele, tak i pro profesionální trh. Společnost Sony zastává díky svému podnikání v hudebním a zobrazovacím průmyslu, v odvětví počítačové zábavy a online služeb unikátní pozici světového jedničky elektronického a zábavního průmyslu. Sony zaznamenala ve fiskálním roce končícím k 31.3.2018 úhrnné roční prodeje ve výši přibližně 77 miliard USD. Globální webová stránka společnosti Sony: http://www.sony.net/

Přiložené soubory

Dokument Word